F(R,T) kütle çekim teorisinde ruban metriği çözümleri
Ruban metric solutions in f(R,T) gravitation theory
  1. Tez No: 885319
  2. Yazar: ERDEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Tez çalışmasında, erken evreni temsil eden inhomojen ve anizotropik özelliklere sahip Ruban evren modeli, alternatif gravitasyon teorilerinden olan f(R,T) teori kapsamında, kozmolojik terimin varlığında, manyetize olmuş acayip kuark madde dağılımı için ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Daha sonra çözümlerin genel rölativite teorisinde karşılıkları araştırılmış ve iki teori arasında farklar ele alınmıştır. Son bölümde sonuçlar üzerine yorumlamalar yapılmış ve Ruban evren modelinin çeşitli durumları için elde edilen değerler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Ruban universe model, which has inhomogeneous and anisotropic properties representing the early universe, has been investigated in detail in the presence of the cosmological term for the distribution of magnetized strange quark matter in the f(R,T) theory, which is one of the alternative gravitational theories. Then, the equivalents of the solutions in the general relativity theory have been investigated and the differences between the two theories have been discussed. In the last section, comments on the results have been made and the values obtained for various situations of the Ruban universe model have been examined.