Ring pamuk ipliklerin haşıllama performanslarının incelenmesi
Investigating the sizing performance of ring cotton yarns
- Tez No: 623504
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çözgü iplikleri dokuma kumaş üretimi sırasında büyük bir gerilime maruz kalmaktadır. Sürtünme katsayısı, elastikiyet, mukavemet vb. parametreleri iyileştirerek hem dokuma işletme verimliliğini hem de kumaş kalitesi üst seviye de tutulur. Bu gerilime dayanımı arttırmak için çözgü iplik yüzeyi kimyasal maddeler ile film tabakası şeklinde kaplanır. Haşıllama olarak tanımlanan bu kimyasal işlem çözgü tel sayısına, iplik numarasına, iplik düzgünsüzlüğüne, örgü türüne göre, makine cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Amaç ipliğe haşıl maddesi verirken iplik özelliklerinde kayıp yaşamadan iyileştirme yapılmasıdır. Yapılan haşıl reçetesi çalışmaları tek tekneli haşıl makinesinde, birebir işletme şartlarında uygulanmış ve belirli randıman kayıp-kazançları sonrasında elde edilen bulgular neticesinde ideal reçeteler oluşturulmuştur. Kullandığımız iplik cinslerine göre elastikiyet, mukavemet, tüylülük gibi parametrelerin iyileştirilmesinin yanında viskozite, haşıl çıkış neminin istenen değerlerde olması ideal reçete oluşumunda önemli faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Warp yarns are subjected to great stres during woven fabric production. By improving the parameters like, coefficient of friction, elasticity, strengt hand so on, both weaving operation efficiency and fabric quality are kept at the highest level. In order to increase this tensile strength, the warp yarn surface is coated with chemical substances in film form. This chemical process, defined as sizing, varies according to the number of warp wires, yarn count, yarn unevenness, knitting type and machine type. The goal is to improve the yarn properties without loss of yarn properties while giving sizing material.Sizing recipe studies were carried out on a single-vessel sizing machine under one-to-one operating conditions and ideal recipes were created as a result of the findings obtained after certain yield losses.According to the yarn types we use in addition to improving parameters such as elasticity, strength, hairiness, viscosity, sizing output moisture, are important factors in the formation of ideal recipe.