Acil serviste tüm vücut bilgisayarlı tomografi çekilen çoklu travma hastalarında atlanan radyolojik patolojilerin değerlendirilmesi
Evaluation of Missed Radiological Pathologies in Multiple Trauma Patients with Full-Body Computed Tomography in the Emergency Department
  1. Tez No: 623516
  2. Yazar: HAKAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ÇOLAK ORAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servise yüksek enerjili çoklu travma ile gelen hastalarda görüntüleme yöntemi olarak sıklıkla beyin, servikal, toraks ve abdomen bilgisayarlı tomografi tercih edilmektedir. Travma hastalarında acil servis tanısal süreçlerinde atlanılan patolojiler morbidite ve mortaliteyi arttırır. Çalışmamızda tüm vücut BT çekilen çoklu travma hastalarının acil serviste aldıkları tanılar ile, acil servisten süreçlerinden sonra değerlendirilen resmi radyoloji raporlarını karşılaştırarak; acil serviste çoklu travma hastalarında atlanan radyolojik tanıları tespit etmek, bu tanıların mortalite ve morbiditeye etkisi belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu gözlemsel, kesitsel ve retrospektif çalışma için Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Etik Kurulundan onam alındı. Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Servisine 01.07.2016-30.06.2018 tarihleri arasında travma nedenli başvuran ve beyin, servikal, toraks ve abdomen bilgisayarlı tomografisi çekilen 18 yaşının üstündeki bütün hastalar çalışmaya dahil edildi. Bilgisayarlı tomografilerin radyoloji resmi raporları ve acil servis elektronik dosya bilgileri çalışma ekibi tarafından incelendi. Hastaların mortalite değerlendirmesi amacıyla 48 saat içerisinde ve 7 gün içerisindeki ölüm durumları, morbidite değerlendirmesi amacıyla hastaneye yatış ihtiyaçları, yoğun bakım ihtiyacı, acil servis değerlendirme süreci sonrası ek konsültasyon, medikal ve cerrahi ek müdahale ihtiyaçları veri formuna kaydedildi. Veriler SPSS 24.0 paket programında değerlendirildi. Radyolojik tanı ve acil servis tanısı arasında fark olup olmadığı McNemar testi ile değerlendirirken, radyolojik tanı ve acil servis tanısı arasındaki uyum ise kappa analizi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Brain, cervical, thorax and abdominal computed tomography are often preferred as the imaging method in patients with high energy multiple trauma at emergency service. Pathologies that are missed during emergency diagnosis processes in trauma patients increase morbidity and mortality. In our study, comparing the diagnoses of multiple trauma patients who received full-body CT in the emergency department with the official radiology reports evaluated after the emergency services; we aimed to detect the missed radiological diagnoses in multiple trauma patients in the emergency service and to determine the effects of these diagnoses on mortality and morbidity. Materials and Methods: For this observational, cross-sectional and retrospective study, consent was obtained from the Non-Interventional Ethics Committee of Dokuz Eylül University Medical Faculty. All patients over the age of 18 years who were admitted to the Dokuz Eylul University Emergency Department between 01.07.2016-30.06.2018 and who underwent brain, cervical, thorax and abdominal computed tomography were included in the study. The radiology official reports of the computed tomographies and the electronic file information of the emergency service were examined by the work team. Mortality assessment of patients within 48 hours and within 7 days of death, hospitalization needs for morbidity assessment, need for intensive care, additional consultation after medical service evaluation, medical and surgical additional intervention needs were recorded on the data sheet. The data were evaluated in SPSS 24.0 package program. While the difference between radiological diagnosis and emergency department diagnosis was evaluated by McNemar test, the compatibility between radiological diagnosis and emergency department diagnosis was measured by Kappa analysis.