Kot fraktürü bulunan travma hastalarında eşlik eden iç organ yaralanmaları
Accompanying internal organ injuries in trauma patients with rib fractures
- Tez No: 1000588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ASLANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Kot Fraktürü Bulunan Travma Hastalarında Eşlik Eden İç Organ Yaralanmaları Giriş ve Amaç: Kot fraktürlerinin ve iç organ yaralanmalarının erken tespiti, travmanın ciddiyetinin belirlenmesi, tedavi yaklaşımı ve hastanın prognozu açısından oldukça önemlidir. Çalışmamızda acil serviste sık karşılaşılan travma hastalarının yönetiminde, kot fraktürü şüphesinde eşlik edebilecek organ yaralanmalarının çeşitlerini ve ciddiyetlerini, kot fraktür lokalizasyonuna ve seviyesine göre ilişkili olabilecek sık görülen yaralanmaları araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak planlanmıştır. Çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Kliniği'ne 2018-2021 yılları arasında, çoklu travma nedeniyle başvuran, 18 yaş üzerindeki, bilgisayarlı tomografi ile görüntülenen ve adli vaka kayıtları yapılan hastaların arşiv kayıtları incelenmiştir. Çalışmada 1.338 hastanın verileri incelenmiştir. Bu veriler; travma mekanizması, çekilen tomografinin hangi vücut bölgelerini kapsadığı, kan etanol düzeyi, kot fraktürü lokalizasyonu, kot fraktürü sayısı, torakal ve abdominal organ yaralanmalarının türü, sayısı, lokalizasyonu ve ciddiyeti, diğer eşlik eden yaralanmaların türü ve sayısı, hastane içi mortalite varlığıdır. Tüm istatistiksel veriler SPSS 24.0 (SPSS, Chicago, IL, USA) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda çoklu travma ile başvuran hastaların %20,4'ünde kot fraktürü saptandı. Kot fraktürü olan hastaların %72,9'u erkek %27,1'i kadın ve ortalama yaş 37,9 olarak hesaplandı. Kot fraktürü olan hastalarda pnömotoraks, hemotoraks, dalak, karaciğer, böbrek ve batın içi sıvı yaralanmalarının da beraber bulunduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Pelvik, maksillofasiyal, intrakraniyal, vertebral yaralanmalar, skapula fraktürleri, klavikula fraktürleri ve sternum fraktürleri kot fraktürü olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek oranda bulundu. Kot fraktür seviyesine göre abdominal yaralanmaların karşılaştırılmasında çoklu kot fraktürü olan grupta anlamlı fark saptandı. Kot fraktürü lokalizasyonu ile akciğer yaralanmalarının yönlerinin karşılaştırılmasında aynı yönlü yaralanmalar açısından anlamlı sonuçlar saptandı. Kot fraktür sayısı 6 ve üzeri olanlarda daha fazla oranda abdominal ve pelvik yaralanmalar görüldü. Kot fraktürü olanlarda hastane içi mortalitenin daha fazla olduğu görüldü. Kot fraktür sayısı arttıkça mortalitenin de arttığı saptandı. Sonuç: Kot fraktürü olan hastaların iç organ yaralanması açısından daha dikkatli incelenmesi gerekmektedir. Kot fraktürlerinde mortalitede ve eşlik eden yaralanmalarda anlamlı artışlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accompanying Internal Organ Injuries in Trauma Patients with Rib Fractures Background: Early detection of rib fractures and internal organ injuries is very important in terms of determining the severity of trauma, treatment approach and prognosis of the patient. In our study, we aimed to investigate the types and severity of organ injuries that may accompany the suspected rib fracture in the management of trauma patients frequently encountered in the emergency department, and the common injuries that may be related according to the localization and level of rib fracture. Materials and Methods: This study was planned retrospectively. In the study computed tomography images and forensic case records of patients over the age of 18, who applied to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine between 2018 and 2021, for multiple trauma were analyzed. The data of 1,338 patients were analyzed in the study. These data are; trauma mechanism, the body parts imaged by the computed tomography, blood ethanol level, rib fracture localization, rib fracture number, type, number, localization and severity of thoracic and abdominal organ injuries, type and number of other accompanying injuries, and presence of in-hospital mortality. All statistical data were analyzed using SPSS 24.0 (SPSS, Chicago, IL, USA). Results: In our study, rib fracture was detected in 20.4% of the patients who applied with multiple trauma. 72.9% of the patients with rib fractures were male, 27.1% were female, and the mean age was 37.9 years. Pneumothorax, hemothorax, spleen, liver, kidney and intra-abdominal fluid injuries were found to be statistically significant in patients with rib fractures. Pelvic, maxillofacial, intracranial, vertebral injuries, scapula fractures, clavicle fractures and sternum fractures were found to be statistically significant in patients with rib fractures. In the comparison of abdominal injuries according to the level of rib fracture, a significant difference was found in the group with multiple rib fractures. Comparison of rib fracture localization and regions of lung injuries revealed significant results in terms of same-sided injuries. Abdominal and pelvic injuries were more common in those a number of rib fractures of 6 or more. In-hospital mortality was higher in patients with rib fractures. It was determined that mortality increased as the number of rib fractures increased. Conclusion: Patients with rib fracture should be examined more carefully in terms of internal organ injury. Significant increases were found in mortality and accompanying injuries in rib fractures.