Acil servise kalp yetmezliği semptomları ile başvuran hastalara uygulanan diüretik tedavi neticesinde karşılaşılabilecek akut böbrek yetmezliği tablosunu önceden belirlemede; TIMP-2 ve IGFBP7'nin rolü
Gorgulu s, early determination of acute kidney failure as a result of diuretic treatment administered to patients presenting to the emergency department with cardiac failure symptoms; the role of TIMP-2 and IGFBP7,
  1. Tez No: 623519
  2. Yazar: SİNAN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN METİN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Serum kreatinin değeri akut böbrek hasarını tanımlamak için sıklıkla kullanılırken, gecikmiş bir biyobelirteç olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda acil serviste evre III-IV kalp yetmezliği tanısı ile intravenöz furosemid uygulanan hastalarda gelişebilecek akut renal hasarı daha önceden belirlemek için hastaların kan örneğinde TIMP-2 ve IGFBP7 düzeylerini test etmek amaçlandı. Prospektif ve gözlemsel olarak planlanan çalışmaya 10 Haziran 2019-31 Ocak 2020 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Acil Servis'e başvuran daha öncesinde bilinen böbrek hastalığı olmayan, evre III-IV kalp yetmezliği tanısı ile intravenöz furosemid uygulanan hastalar alındı. Bu hastalardan tedavi öncesi, tedavinin altıncı ve onikinci saatleri olmak üzere toplamda üç kez venöz kan örneği alındı. Çalışmaya 84 hasta dahil edildi. Birincil sonlanım noktası olarak hastanemiz laboratuvar parametrelerindeki kreatinin değerinin normalin üzerine çıkması ve glomerüler filtrasyon hızının azalması olarak belirlendi. IGFBP7'nin başlangıç, altıncı saat ve onikinci saat ölçümleri; kreatinin değeri artan ve artmayan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunurken TIMP-2 için anlamlı bir sonuca ulaşılamadı. (p=0,036, p=0,042, p=0,006
Özet (Çeviri)
While the level of serum creatinine is often used to determine acute kidney injure, it is considered to be a delayed biomarker. The aim of this study was to test TIMP-2 and IGFBP7 levels in the blood samples of patients in order to determine acute renal injury early, which may develop in patients treated with intravenous furosemide for stage III-IV heart failure in the emergency department. This prospective and observational study planned to study patients, with no known kidney disease, between 10 June 2019 and 31 January 2020 in Hacettepe University Emergency Department who were being treated with intravenous furosemide due to stage III-IV heart failure. Blood samples were taken three times; before treatment and six and twelve hours after the initiation of treatment. 84 patients were included in this study. An increase in the creatinine above normal and a decrease in the glomerular filtration rate below 60 ml/minute based on the hospital's laboratory's parameters according to age and sex, were the primary outcomes of this study. The results of IGFBP-7 at the 0th, 6th and 12th hour were found to be statistically significant in patients with and without an increase in their creatinine levels (p=0,036, p=0,042, p=0,006