Acil serviste diüretik tedavi alan dekompanse kalp yetmezliği hastaların demografik ve laboratuvar verileri ile bir aylık prognozlarının incelenmesi
Examination of demographic and laboratory data and one-month prognoses of decompensate heart failure patients receiving diuretic treatment in the emergency department
- Tez No: 942209
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Bu çalışmada, acil serviste intravenöz furosemid tedavisi uygulanan dekompanse kalp yetmezliği (DKY) hastalarında bir aylık mortalite ile başvuru anındaki klinik ve laboratuvar parametreleri ile uygulanan diüretik dozları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak planlanan bu çalışmaya, 1 Mayıs–31 Ekim 2024 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, kalp yetmezliği tanısı almış ve DKY semptomları ile başvurmuş 304 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, vital bulguları, laboratuvar sonuçları ve uygulanan furosemid dozları kaydedilmiştir. Bir aylık prognoz, başvuru sonrası telefon görüşmeleri ile belirlenmiştir. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular Çalışma popülasyonunda bir aylık mortalite oranı %20,1 (n=61) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective This study aimed to evaluate the one-month mortality of patients with decompensated heart failure (DHF) who received intravenous furosemide therapy in the emergency department, and to examine the association between clinical/laboratory parameters at admission and the administered diuretic doses. Materials and Methods This single-center, prospective, observational study included 304 patients with a prior diagnosis of heart failure who presented to the emergency department of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between May 1 and October 31, 2024, with symptoms of DHF. Demographic data, vital signs, laboratory findings, and administered furosemide doses were recorded. One-month prognosis was determined through follow-up phone interviews. Data were analyzed using appropriate statistical methods. Results One-month mortality was observed in 61 patients (20.1%).