Non-infeksiyöz üveitlerde aköz hümör interlökin-8, interlökin-10 ve vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeylerinin incelenmesi
The analysis of aqueous humor levels of interleukin-8, interleukin-10, and vascular endothelial growth factor in non-infectious uveitis
- Tez No: 623529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE PINAR ÇAKAR ÖZDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İnaktif dönemdeki çeşitli non-infeksiyöz üveit antitelerinde aköz hümör IL-8, IL-10 ve VEGF düzeylerini araştırmayı ve bunları non-inflamatuar sağlıklı kontrol olguları ile karşılaştırmayı amaçladık. Dizayn: Prospektif, deneysel, vaka-kontrol çalışması. Metod: Bu çalışmaya non-infeksiyöz üveiti olan inaktif dönemdeki 49 hasta ve non-inflamatuar sağlıklı 35 kontrol olgusu dahil edildi. Ameliyat öncesi GİB ve EDGK ile yaş ve cinsiyet demografik verileri kaydedildi. Üveitli hastaların ve kontrol olguların biyomikroskopik ve dilate fundus muayeneleri yapıldı. Bütün olguların aköz hümör örnekleri fakoemülsifikasyon prosedürü başlamadan önce 30-gauge insülin enjektörü ile alındı. Aköz hümör IL-8, IL-10 ve VEGF konsantrasyonları sandviç ELISA tekniği kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate aqueous humor levels of IL-8, IL-10, and VEGF in various non-infectious uveitis entities in the inactive period and to compare with those of non-inflammatory healthy control subjects. Design: Prospective, experimental, case-control study. Methods: Forty-nine patients with non-infectious uveitis in the inactive period, and 35 non-inflammatory healthy control subjects were included in this study. Demographic data such as age, sex with BCVA and IOP values were recorded preoperatively. Biomicroscopic and dilated fundus examination of patients with uveitis and control subjects were performed. Aqueous humor samples of all of cases were taken by using 30-gauge needle before starting the phacoemulsification procedure. The concentrations of the aqueous humor IL-8, IL-10, and VEGF were quantified using sandwich ELISA techniques.