Konstitüsyonel semptomu olan hastalarda FDG-PET/BT'nin tanısal değeri
Konstitüsyonel semptomu olan hastalarda FDG-PET/BT'nin tanisal değeri
  1. Tez No: 623533
  2. Yazar: NEVZAT KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Hematology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Bu çalışmada konstitüsyonel semptomları nedeniyle kliniğimize başvuran, özellikle malignite şüphesi olan hastalarda tanıya yardımcı ve yol gösterici olması nedeni ile FDGPET/BT nin ayırıcı tanıdaki rolü araştırıldı. Materyal ve metod: Ocak 2017 ile Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Dahiliye Bilim Dalı'nda konstitüsyonel semptomlarla (ateş, gece terlemesi, kilo kaybı,halsizlik, eklem ağrıları) yatırılarak veya ayaktan tetkik edilen ve malignite şüphesi ile FDG-PET/BT çekilen 155 hasta çalışmaya alındı. Geriye dönük incelendiğinde, PET/BT'lerin tümünün İTF Nükleer Tıp Laboratuvarında 6 kesit multidedektör BT entegre edilmiş yüksek rezolüsyonlu tarayıcıda (Siemens Biograph LSO HI-RES PET-BT) çekildiği ve işlem öncesinde en az 4 saatlik açlıkta bütün hastaların 8-15 mci FDG enjeksiyonunu IV yoldan almış olduğu görüldü. Görüntülerin değerlendirilmesinde FDG'nin vücuttaki fizyolojik tutulum bölgeleri dışında saptanan tutulumlar patolojik kabul edildi. Tüm hastaların, PET/BT öncesinde yapılmış olan temel tanısal testleri incelendi. Bulgular: Hastaların 59'u kadın (%41,0), 85'i erkek (%59,0) olmak üzere toplam 144 olgu dahil edilmiştir. Toplam yaş ortalamaları 58,05±17,24 (Dağılım aralığı=18-84 yaş) yıl olan hastaların; erkek yaş ortalamaları 56,46±17,77, kadın hastaların yaş ortalamaları ise 60,34±16,32 olarak hesaplanmıştır. Hastaların ortalama semptom süresi 4.01±4.46 ay olarak saptanmıştır. Olguların %95,1'inde (n=137) hastalık teşhisi konurken, olguların %4,9'una (n=7) herhangi bir hastalık teşhisi konamamıştır. Hastalık tanısı alan olgu grubunda tanıların dağılımı incelendiğinde %57,7 (n=79) oranı ile en sık maligniteler; takiben %16,1 (n=22) oranı ile romatizmal hastalıklar, %13,9 (n=19) oranı ile enfeksiyonlar ve %12,4 (n=17) oranı ile diğer hastalık grupları yer almıştır. FDG-PET/BT'nin hastaların %82,6' sında tanıya katkı sağlamıştır. PET görüntülemesinin %86,8 sensitivite, %100 spesifite, %0 yalancı pozitiflik, %13,1 yalancı negatiflik, %100 pozitif prediktif değer ve %28 negatif prediktif değere sahip olduğu anlaşılmıştır. Sonuç: Konsitüsyonel semptomu olan hastalarda malignite teşhisi ve ayırıcı tanısında FDGPET/BT, duyarlılığının ve spesifitesinin yüksek olması nedeniyle değerli bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: We investigated the role of FDG-PET/CT for diagnostic evaluation of patients admitted with constitutional symptoms and suspicious for malignancy. Method: In this retrospective, cross-sectional study, we enrolled 155 consecutive patients with constitutional symptoms (fever, night sweats, weight loss, fatique, and arthralgia) between January 2017 and December 2019 evaluated with FDG-PET/CT for diagnosis/differential diagnosis of malignancy at outpatient or inpatient clinics of İstanbul Medical Faculty, Department of Internal Medicine, Division of General Internal Medicine. All PET/CT was performed with 6-slice multidetector CT integrated high resolution scanner (Siemens Biograph LSO HI-RES PET-CT) in Nuclear Medicine laboratory of our institute, with at least 4 hours of fasting and injection of 8-15 mci FDG intravenously. Any increased FDG accumulation except for physiological uptake area of body (buralarda da normalin üstü pozitif oluyor ama sen ne yazdıysan onu çevirdim) was accepted as pathologic in assessment of images. Before PET/CT, demographics and baseline laboratory or diagnostic tests of all patients were recorded. Results: Overall 144 patients (59 female/85 male, 41/59%, respectively) with mean age of 58,05±17,24 (range 18-84 year, mean age of female 60,34±16,32 and male 56,46±17,77) were included. Mean duration of symptoms was 4.01±4.46 months. Of 95,1% (n=137) patients got diagnosis, while remaining 4,9% (n=7) not. The most frequent diagnosis in identified group was malignancy in 57,7% (n=79), followed by rheumatic diseases in 16,1% (n=22), infections in 13,9% (n=19), and other diseases in 12,4 % (n=17). Of 82,6% of cases, FDG-PET/CT gave additional benefit for diagnosis of constitutional symptom. PET/CT showed 86,8% sensitivity, 100% specificity, 100% positive predictive value, 28% negative predictive value, 13,1% false negativity, and no false positivity. Conclusion: FDG-PET/CT seems to be a helpful imaging technique with high sensitivity and spesificity for diagnosis and differential diagnosis of malignancy in patients with constitutional symptoms.