Sıçan aşil tendon onarımında sığır kollajen matriksi uygulanmasının tendon yapışıklık oluşumu üzerine etkisi
The effect of the application of bovine collagen matrix on tendon adhesion in the repair of rat achilles tendon
  1. Tez No: 623558
  2. Yazar: MEHMET GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AKSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
El, üst ekstremitenin terminal sonlanma bölgesi olup bilişsel fonksiyonlardan sonra insanları diğer canlılardan ayıran en önemli organdır. Tendon yaralanmaları sonrası oluşan adezyonlar özellikle üst ekstremite cerrahisinde en önemli problemlerden birini oluşturmaktadır. Tendon onarımı sonrası yapışıklıkların önlenebilmesi için bölgenin anatomik yapısı iyi bilinmeli, skar ve fibrozis oluşumunun mekanizmasına hakim olunmalı, cerrahi teknik doğru seçilmeli ve iyi organize edilmiş bir fizik tedavi programı planlanmalıdır. Bunun yanında yapışıklık oluşumunu engelleyebilecek veya azaltabilecek cerrahi yöntemler akılda tutulmalıdır. Planladığımız bu çalışmada tendon yapışıklığının önlenmesinde ve daha fonksiyonel sonuçların alınmasında aynı zamanda klinikte kullanılabilir bir yöntem geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda 26 adet erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Çalışmada kullanılan 26 deney hayvanı 52 ekstremite, sham grubu, kontrol grubu ve çalışma grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sham grubuna herhangi bir cerrahi işlem uygulanmazken, kontrol grubu sıçanların sağ aşil tendonuna tam kat kesi oluşturulması sonrası modifiye Kessler tekniği ile tendon onarımı yapıldı. Çalışma grubundaki sıçanların yine sağ bacak aşil tendonuna tam kat kesi uygulandı. Modifiye Kessler tekniği ile tendon onarımı yapıldıktan sonra onarım bölgesi sığır kollajen matriks ile sarıldı. Çalışmamızda yapılan makroskopik yapışıklık değerlendirmesinde çalışma grubunda daha az yapışıklık oluştuğu ortaya konmuştur. Histopatolojik olarak değerlendirildiğinde ise 5 ayrı kıstas baz alındığında kontrol grubu ve çalışma grubu arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Yapılan biyomekanik germe testinde ise yine kontrol ve çalışma grupları arasında anlamlı fark oluşmamış olup bu veri sığır kollajen matriks materyalinin tendon iyileşmesi üzerine olumsuz etki etmediğinin ve beslenmesini engellemediğinin göstergesi olarak ele alınabilir. Çalışmamızda primer tendon onarımlarında adezyon bariyeri olarak sığır kollajen matriksi kullanarak ekstrinsik iyileşme mekanizmasının önüne geçmeyi ve intrinsik iyileşmeyi artırarak tendon adezyonunun önüne geçmeyi hedefledik. Yaptığımız çalışma ve istatistiksel analizler göz önüne alındığında, daha geniş örneklem bulunan ileri çalışmalarla bu verilerimiz desteklenebilir ve sonrasında klinik çalışmalarda kullanılabilecek bir yöntem olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
Hand is the termination point of the upper extremity and it is the foremost organ that separates mankind from other living beings, aside from cognitive functions. Peripheral adhesion after tendon injury is one of the major problems after upper extremity surgery. In order to prevent adhesion after tendon repair, the surgeon must be faultless in anatomical knowledge, dominate on the scar and fibrosis mechanisms, decide for the best surgical technique, and plan for a better rehabilitation program. Besides, surgical techniques to prevent or lessen the adhesions must be kept in mind. In this study we aimed that presenting a new material as a adhesion barrier which has more functionally results and which is clinical usable. In our study, 26 male Wistar Albino rat were used. These 26 rats (52 extremities) were grouped into three as sham, control, and experimental. No surgical intervention was applied to the Sham group. A tendon repair using the Modified Kessler technique was applied to the control group, after a full thickness cut on their right Achilles tendon. The experimental group was judged the same; a full thickness cut on the right Achilles tendon, yet treated with the bovine collagen matrix after surgically repaired with the Modified Kessler technique. According to our macroscopic adhesion assessment, it was proved that there is less adhesion in the experimental group. Histopathological assessment was done according to 5 different category and there were no statistically difference between two groups. In addition, biomechanichal test was also done for both control and experimental group and there were no statistically difference between two groups. That shows us bovine collagen matrix does not disrupt tendon healing and tendon nourishment. In our study, we aimed that decreasing extrinsic tendon healing and increasing intrinsic tendon healing via using bovine collagen matrix as adhesion barrier in primary tendon repair. According to our study and statistical analysis; with new researches which have large group of sampling, these results probably will be approved and we hope that this material will be used in clinical practice.