Beyaz yakalı işçilerde iş stresinin iş ve yaşam doyumuna etkisi
Effect of work stress on work and life satisfaction in white-collar workers
- Tez No: 623581
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada beyaz yakalı işçilerde iş stresinin iş ve yaşam doyumuna etkisi incelenmiştir. Günlük yaşam içerisinde bireyler kendilerinde stres yaratacak birçok durumla karşı karşıya kalırlar. Bunların en önemlilerinden biri de iş stresidir. İş yerinde yaşanan stres, işin zorluğundan, iş örgütünün yapısından veya iş yerindeki uygulamalardan kaynaklanabilir. Bu stres kaynakları her çalışanı farklı şekillerde etkileyebilir ve iş stresinin iş görenlerde farklı etkileri ve sonuçları ortaya çıkabilir. Çalışanın iş yerinde yaşamış olduğu stres iş yaşamından aldığı zevk yani iş doyumu ve yaşam doğumu üzerinde etkiler doğuracaktır. İş yerinde yaşanacak stres ve buna bağlı iş doyumunda ve yaşam doyumunda olarak ortaya çıkabilecek düşüşler bireyin iş performansında olumsuz etkilerin olması sebebini doğuracaktır. İş stresinin iş ve yaşam doyumuna etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada, cinsiyet, medeni hal, çocuk sahibi olma, çalışma süresi ve çalışanların yaşları değişkenlerinin çalışanların iş ve yaşam doyumu seviyelerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda iş stresi ile iş doyumu arasında anlamlı bir farkın olmadığı, yaşam doyumu ile çalışanların yaşları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve iş yaşamındaki streslerin iş doyumuna olan etkisinde çalışanların yaşları ile iş doyumları ve çalışma süreleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of work stress on work and life satisfaction in white-collar workers has been examined. In daily life, individuals face many situations that will cause them stress. One of the most important of these is work stress. The stress in the workplace can be due to the difficulty of the job, the structure of business organization, or the practices at the workplace. These sources of stress can affect every employee in different ways, and work stress can have different effects and consequences in occupations. The stress that an employee has experienced in the workplace will have an impact on the enjoyment of business life, that is, work and life satisfaction. The stress experienced in the workplace and that results in declining in work and life satisfaction will cause the individual to have adverse effects on his / her job performance. In this study, the effects of job stress on work and life satisfaction were investigated. It was aimed to determine the work and life satisfaction levels in accordance with the variables of gender, marital status, child ownership, duration of work and age of employees. It was concluded that there is no significant difference between work stress and work satisfaction, and that in the impact of stress in business life on job satisfaction, there is a meaningful relationship between life satisfaction and the ages of employees, and a meaningful relationship among the workers' ages, work satisfaction and working time.