Larenks kanseri olgularındanötrofil-lenfosit, platelet-lenfosit ve lenfosit-monositoranlarının prognostik faktör olarak değerlendirilmesi
Prognostic value of neutrophil-lymphocyte, monocyte-lymphocyte and platelet-lymphocyte ratio in laryngeal cancer
  1. Tez No: 623636
  2. Yazar: SENEM KURT DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İnflamatuar cevap tümör rejeksiyonuna doğan bir yanıt olmakla birlikte, onkogenezisin gelişimine de katkıda bulunabilmektedir. Over, pankreas, akciğer kanseri ve kolorektal kanser gibi bir çok kanser türünde periferik kanda bulunan inflamatuar hücre cevabı prognostik faktör olarak araştırılmışıtır. Amacımız larenks kanseri olgularında Nötrofil-Lenfosit oranı (NLO), Platelet-Lenfosit oranı (PLO) ve Lenfosit-Monosit oranının (LMO) kanser evresi ve prognozu ile olan ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 2003 ile 2014 yılları arası kliniğimizce larenks kanseri tanısı almış hastalar geriye dönük tarandı. NLO, LMO ve PLO değerleri, Tümör (T) evresi, metastatik lenf nodu durumu (LAP), perinöral invazyon durumu (PNİ), perivasküler invazyon durumu (PVİ), tiroid kartilaj invazyon durumu (TKİ) ve nüks gelişimi araştırıldı. Sağ kalım süreleri hesaplandı. Bulgular: Artan NLO ve PLO ve azalan LMO artan T evresi ile korele bulundu. TKİ(+) grupta, TKİ(-) gruba göre NLO ve PLO istatistiksel olarak anlamlı derece yüksek (p=0.011,p=0,01); LMO istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük (p=0,004) bulundu. LAP(+) grupta LAP(-) grupa göre NLO ve PLO istatistiksel olarak anlamlı derece yüksek (p=0.001,p=0,004); LMO istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük (p=0,04) bulundu. PVİ(+) grupta NLO ortalaması PVİ(-) gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek (p=0,018,), LMO ortalaması istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük (p=0,006) bulundu, T1 evre hastalarda nüks olanlarda LMO ortalaması istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük PLO ortalaması istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek (p=0,024 p=0,036) bulundu. LMO ≤3,01 (Sensivite: %61,1, Spesifite: %60,9) olan hastalarda ve PLO ≥122,9 (Sensivite: %63,9, Spesifite: %61,7) olan hastalarda nüks oranlarının arttığı görüldü. Sonuç: Basit ve düşük maliyeli yöntemler ile hesaplanan, NLO, LMO ve PLO değerleri larenks kanserinde önemli prognostik faktörler ile ilişkili bulunmuştur. Özellikle erken evre larenks kanseri hastalarında yüksek PLO ve düşük LMO değerleri nüks ile yakından ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar NLO, LMO ve PLO değerlerinin larenks kanserinde prognostik faktör olarak kullanılabilineceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Although the inflammation is a response to tumor rejection, it may contribute to the progression of oncogenesis. Peripheral inflammatory blood cell response has been investigated as a prognostic factor in many cancers such as lung, colorectal ,pancreatic and ovarian cancer. Our goal is to determine the relationship between neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte monocyte ratio (LMR) and cancer prognosis in laryngeal cancer patients. Material and Method: Patients treated in our clinic between 2003 and 2014, with a diagnosis of laryngeal cancer were analyzed retrospectively. NLR, LMR and the PLR values, tumor (T) stage, metastatic lymph node status (LAP), perineural invasion status (PNI) and perivascular invasion status (PVI) , thyroid cartilage invasion status (TCI) were investigated. Mortality and reccurrens rate was calculated. Results: İncreased NLR, PLR and decreased LMR were correlated with increasing T stage. NLO and PLO were significantly higher (p = 0.011,p=0,01) and LMO was significantly lower (p=0,004) in TCI(+) group according to TCI(-) group. NLO and PLO were significantly higher (p=0.001,p=0,004) and LMO was significantly lower (p=0,004) in LAP(+) group according to LAP(-) group. NLO statistically higher (p=0.018) and LMO is significantly lower (p =0.006) in PVI(+) group according to PVI(-) group. In patients with recurrence in T1 stage LMR was significantly lower (p=0.024) and PLO significantly higher (p=0.036). İncreased recurrence rates was found in patients with LMO ≤3.01 (Sensitivity: %61,1, Specificity: %60,9) and PLO ≥122.9 (Sensitivity: %63,9, Specificity: %61,7). Conclusion: Calculated by simple and inexpensive methods, NLR, LMR and PLR are associated with important prognostic factors of laryngeal cancer. High PLR and low LMR, especially in the early stage laryngeal cancer patients have been found closely associated with recurrence. These results suggest that NLR, LMR, PLR have prognostic value in laryngeal cancer.