Toraks lezyonlarında bt eşliğinde transtorakal iğne biyopsilerinin tanı değeri
Diagnostic value of ct-guided transtoracal needle biopsies in the thoracic lesions
  1. Tez No: 623637
  2. Yazar: FERİDE FATMA GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: UZMAN EŞREF PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, akciğer ve mediasten kitle lezyonlarında BT eşliğinde yapılan transtorasik iğne biyopsisinin tanısal değerinin, sonuçlarının ve komplikasyonlarının incelenmesidir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza diğer yöntemlerle tanı konamamış, düz göğüs radyografilerinde ve BT'de toraks malign lezyon şüphesi ile bize yollanan ve tarafımızca BT eşliğinde transtorasik iğne biyopsisi endikasyonu konan hastalar dahil edildi. Hastalardan ileri düzeyde kronik obstrüktif pulmoner hastalığı, pulmoner arteryel hipertansiyonu, kontralateral pnömonektomisi, belirgin koagülopati, lezyona yakın büllöz hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı Bulgular: Çalışmamıza toplam 52 hasta dahil edildi. Vakaların 38'i erkek (%73), 14'ü kadın (%27) idi. Hastaların yaş ortalaması 58'di. Lezyon boyutları 20 ile 105 mm arasındaydı. Spesifik tanı alan olgular içerisinde en sık görüleni adenokarsinom olup daha sonra epidermoid karsinom olarak bulunmuştur. Bizim çalışmamızda doğru tanı oranı % 88,5 oranında bulunmuştur. Bu oran malign lezyonlar için % 69,2 olup benign lezyonlarda ise % 19,3 ile literatürle uyumludur. Sonuç: Klinik, radyolojik ve diğer tanı yöntemleri ile kesin tanı konulamayan toraks lezyonlarında torakotomi öncesi mutlaka yapılması gerektiğine inandığımız BT eşliğinde transtorasik iğne biyopsisinin yüksek doğruluk oranı ile güvenilir bir tanı yöntemiolduğu teyit edilmiştir. Bu yöntemin akciğer kitlelerinde malign/benign ayrımının yapılmasında hassasiyeti yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the diagnostic value, results and complications of CT-guided transthoracic needle biopsy in pulmonary and mediastinal lesions. Patients and Methods: Patients who could not diagnosed with other methods and have suspicion of malignancy in chest graphy and CT were indicated for transthoracic needle biopsy included in the study. Patients with chronic obstructive pulmonary disease, hypertension of pulmonary artery, contralateral pneumectomy, significant coagulopathy and bullous disease near to lesion were excluded from the study. Results: Total 52 patients were included in the study. 38 cases were male (%73), 14 were female (%27), the average age was 58. Range of lesion sizes were between 20-105 mm. The most seen cases were adenocarcinoma, secondly were epidermoid carcinoma. True accuracy rate was found as 88.5% in our study. These rates were 69.2% for malignant lesions and 19,3% for bening lesions were found to be in accordance with literature. Conclusion: We confirmed that CT-guided needle biopsy must be done in the patients who were undiagnosed with clinically, radiologically and other methods before thoracotomies. This method is also sensitive to describe the difference between a benign and malignant tumor.