PET CT tetkiki yapılan hastalarda saptanan insidental tiroid nodüllerinde malignite oranının değerlendirilmesi
The evaluation of malignancy rate of incidental thyroid nodules in patients who had undergone PET CT
- Tez No: 623645
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Malignitelerin araştırılması ve evrelemesinde PET CT yaygın olarak kullanılmaktadır. PET CT ile tespit edilen ve ileri tetkik yapılan tiroid insidentalomalarında malignite oranı yüksektir. Bu çalışma ile PET CT çekilen hastalarda saptanan insidental tiroid nodüllerinde malignite oranının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma için Ocak 2014 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen 10,197 adet PET CT çekiminin raporları retrospektif olarak incelendi. İnsidental tiroid nodülü saptanıp TİİAB yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar patoloji sonuçlarına göre malign ve malign olmayan şeklinde iki gruba ayrıldı. Biyopsi yapılan nodüllerin SUVmax değerleri, USG bulguları ve patoloji sonuçları arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 80 hasta dahil edildi. Bu hastaların 40'ı (%50) kadın, 40'ı (%50) erkekti ve yaş ortalaması 63.2±11.4 olarak hesaplandı. On üç (%16.3) hastanın TİİAB sonucu malign olarak değerlendirildi. Malign olan gruptaki hastaların 7'si (%53.8) kadın, 6'sı (%46.2) erkekti ve yaş ortalaması 60.6±11.8 olarak hesaplandı. Malign olan ve olmayan gruplar arasında cinsiyet dağılımı ve yaş ortalaması açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla, p=0.762 ve p=0.401).
Özet (Çeviri)
Aim: PET CT is widely used in the investigation and staging of malignancies. Malignancy rate is high in thyroid incidentalomas detected by PET CT. The aim of this study was to evaluate the malignancy rate of incidental thyroid nodules in patients who had undergone PET CT. Methods: The reports of 10,197 PET CT scans performed at Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty Hospital between January 2014 and May 2019 were analyzed retrospectively. The patients with incidental thyroid nodule who underwent FNAB were included in the study. Patients were divided into two groups as malignant and non-malignant according to pathology results. The relationship between SUVmax values, USG findings and pathology results of the biopsied nodules were investigated. Results: A total of 80 patients were included in the study. Forty (50%) of these patients were female and 40 (50%) were male and the mean age was 63.2±11.4 years. FNAB results of 13 (16.3%) patients were evaluated as malignant. Of the patients in the malignant group, 7 (53.8%) were female and 6 (46.2%) were male, and the mean age was 60.6±11.8. There was no significant difference between the groups with or without malignancy in terms of gender distribution and mean age (p=0.762 and p=0.401, respectively).