Milli atletlerde MCT1 (rs1049434) polimorfizminin belirlenmesi
Determination of MCT1 (rs1049434) polymorphism in national athletes
  1. Tez No: 623646
  2. Yazar: MERYEM KEVSER ZELKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL SERDAROĞLU KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Genetik yatkınlıklar incelenirken“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”sözüne de dayanarak sağlıklı bireyleri tanımak adına çalışmalarımızı profesyonel sporcular ile gerçekleştirdik. Bir sporcunun başarısını etkileyen pek çok parametre vardır. Bunlardan bazıları motivasyon, düzenli ve disiplinli çalışma, azim, gayret, egzersiz programı olduğu gibi bir diğer parametre ise genetik yatkınlıktır. Söz konusu parametrelerin hepsi bireye özgü olduğundan her sporcunun başarısında bu parametrelerin en doğru şekilde programlanması ile en verimli halini almaktadır. Bu çalışmanın amacı MCT1 RS 1049434 geni polimorfizmi ile profesyonel atletlerde sportif performans arasında bir ilişki olup olmadığının incelenmesi, araştırılmasıdır. Çalışma 15 `i dayanıklı uzun mesafe atlet ve 15`i de kısa koşucu olmak üzere toplamda 30 gönüllü profesyonel atlet katılımı ile gerçekleşmiştir. Sonuç olarak 15 dayanıklı atletin 4`ünün homozigot AA, 8` inin heterozigot AT, 3`ünün homozigot TT olduğu ve 15 kısa koşucu atletin ise 14` ünün heterozigot AT, 1`inin homozigot TT olduğu gözlemlenmiştir. Toplamda 4 homozigot AA, 4 homozigot TT ve 22 heterozigot AT olduğu gözlemlendi. Bu çalışma ile hedefimiz sporculara genetik analizler sonucu belirlenecek olan genetik yatkınlıklarını göz önünde bulundurarak emek, masraf, zaman gibi önemli giderleri minimuma indirmeye çalışmaktır. Eş zamanlı olarak doğru ve düzenli bir çalışma programı oluşturup sporcunun başarısını en az hasar, sakatlanma riski ile en kısa sürede maksimuma çıkarmaktır. Einstein'ın da dediği“Aslında herkes dâhidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.”sözündeki gibi temel hedefimiz sporcuyu doğru şekilde kanalize edebilmek, genetik yatkınlığını göz önüne alarak daha kısa sürede maksimum başarıya taşımaktır.
Özet (Çeviri)
We should have healthy control groups to study health disorders like illness. When genetic predispositions are examined, we have carried out our work with professional athletes in order to recognize healthy individuals based on the word“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”There are many parameters that affect the success of an athlete. Some of them are motivation, regular and disciplined work, determination, effort, exercise program, and another parameter is genetic predisposition. Since all of these parameters are specific to each individual, it is most efficient with the most accurate programming of these parameters in the success of each athlete. The aim of this study is to investigate whether there is a relationship between MCT1 RS 1049434 broad polymorphism and sporty performance in professional athletes. Our work was realized with the participation of professional athletes in total 15 volunteers, 15 of which were long durable athletes and 15 were short runners. As a result, it was observed that homozygous AT of 15 resistant atlet 4, heterozygous AT of 8, homozygote TT of 3 and heterozygous AT of 14, homozygous TT of 14 were observed. In total, 4 homozygous AA, 4 homozygous TT and 22 heterozygous AT were observed. In conclusion, this study aims to minimize the important expenses such as labor, cost and time considering the genetic proximity which will be determined as the result of genetic analyzes of our target sportsmen. Concurrently, a correct and regular work program is created to maximize the athlete's success to the maximum with the least damage, injury risk and as soon as possible. Einstein also said,“In fact, everyone is genius. But if you judge a fish on a climbing ability, you will spend your entire life believing that you are stupid.”Our basic goal is to be able to channel the athlete correctly and carry it to maximum success in a shorter period of time considering the genetic predisposition.