Bilişsel radyo sistemlerinde kümeleme ve derin öğrenme ile modülasyon sınıflandırma
Modulation classification in cognitive radio systems using clustering and deep learning
  1. Tez No: 623644
  2. Yazar: TOLGA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, bilişsel radyolarda (cognitive radio, CR) kullanılmak üzere iki farklı modülasyon sınıflandırma sistemi geliştirilmiştir. İlk sistemde K-Ortalamalar (K-Means) kümeleme algoritması kullanılırken, ikinci sistemde derin öğrenme ağı kullanılmıştır. Bu iki sistemin farklı işaret gürültü oranı (signal-to-noise ratio, SNR) değerleri için sınıflandırma başarımları hesaplanmıştır. Bu iki sistem karşılaştırılarak yöntemin güçlü ve zayıf yönleri ele alınmıştır. Literatürdeki modülasyon sınıflandırma yöntemleri ile karşılaştırılarak çalışmanın literatüre katkısı ile gelecek çalışmalarda gerçekleştirilebilecek eklemeler ele alınmıştır. Haberleşme kanallarının fiziksel katman güvenliğinin sağlanabilmesi için farklı sönümleme ve kanal modelleri için değişen SNR değerlerinde pozitif gizlilik kapasitesi olasılığı (probability of strictly positive secrecy capacity, SPSC) ve gizlilik kesinti olasılığı (secrecy outage probability, SOP) değerlerinin benzetimleri gerçekleştirilmiştir. Nakagami-m kanalının m = 2 değeri için, diğer kanallara kıyasla daha güvenli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two modulation classification systems are developed to be used in cognitive radio network systems. At the first system, K-Means clustering algorithm is used. At the second system, a deep learning network is used. Both weak and strong aspects of the two systems are compared and studied. Successful classification rates of the two systems are calculated for varying signal to noise ratio (SNR) values. Modulation classification systems in the literature are compared, possible future works for the study are discussed. In order to have physical layer security of communication systems for different fading models and SNR values, probability of secrecy capacity (SPSC) and secrecy outage probability (SOP) are simulated. It is concluded that Nakagami-m channel, is more secure than the other channels for m = 2.