Hemodiyaliz hastalarında kullanılan hemodiyaliz kateterlerinde görülen komplikasyonlar ve kateterlerin fonksiyonel kalma sürelerini etkileyen faktörler
Complications in hemodialysis catheters used in hemodialysis patients and the factors affecting the functional stay time of hemodialysis catheters
- Tez No: 623672
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE ÖZLEM SAYGILI YÖNEM, DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hemodiyaliz tedavisinin gerçekleşebilmesi için damaryolu erişimi gereklidir. Arteriovenöz fistül, arteriovenöz greft ve santral venöz kateterler kullanılarak damaryolu erişimi sağlanabilir. Santral venöz kateterler, hızlı ve etkili damar yolu erişim araçlarıdır, ancak komplikasyon oranları yüksek, fonksiyonel kalma süreleri kısadır. Amacımız, santral venöz kateterlerin komplikasyon oranları, fonksiyonel kalma süreleri ve bu parametreleri etkileyen klinik ve laboratuvar özellikleri araştırmaktır. Kasım 2018 – Ocak 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde hemodiyalize alınmak amaçlı hemodiyaliz kateteri takılan ve kendisinden onam alınan 193 hasta prospektif ve gözlemsel olarak değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmada yaş, cinsiyet, kronik enfeksiyon varlığı, eğitim durumu, hipertansiyon-diyabetes mellitus-kalp yetmezliği varlığı, vücut kitle indeksi (VKİ) ve kateter takılırken ve takıldıktan sonraki takipler göz önünde bulunduruldu. Kateter yerleştirilmeden önce enfeksiyon-malnutrisyona yatkınlık kateter enfeksiyonu ve fonksiyonel sağkalımı etkileyebileceğinden, son iki hemoglobin değeri, son C-reaktif protein (CRP) değeri-albümin değeri, ferritin değeri ve hastaların nazal kültürü değerlendirildi. Aynı zamanda, kateterin yerleştirildiği ortam, yerleştirildiği vücut bölgesi, yerleştirilirken ultrason (USG) kulllanımı varlığı veya yokluğu, kateter materyali, kateter takılırken profilaktik antibiyotik alıp almadığı, kateter özellikleri (ucunun düz-kıvrık olması , kalıcı-geçici olması) ve kateter çekilirse çekilme nedenlerinin kateterin fonksiyonel kalış ve hastaların ek invaziv prosedürlere maruz kalması üzerindeki etkisi değerlendirildi. Yoğun bakım hastaları ve verileri eksik olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kateter takılan ve diyalize başlanan her hastanın klinik verileri ilk günden itibaren prospektif olarak izlendi. Birden fazla kateter takılan hastalarda tüm kateterin verileri çalışmaya dahil edildi. Kateter komplikasyonları tarafımızca günlük değerlendirilerek, servis hekim ve hemşireleri, diyaliz hemşireleri ve hastalarla görüşülerek takip edildi. Yüzde 1.55 (n=3) hastada kateter yerinde kanama ve ağrı , %17.1 (n=22) hastada kateterin çalışmaması komplikasyonları görüldü. En kısa süre kalan kateter 0 gün, en uzun kalan kateter 169 gün fonksiyonel kaldı. Ortalama kateter fonksiyonel kalma süresi 19.99 (±25.79)idi.
Özet (Çeviri)
For hemodialysis treatment, vascular access is required. Vascular access can be achieved by using arteriovenous fistula, arteriovenous graft and central venous catheter. Central venous catheters are fast and effective vascular access devices, but their complication rates are high and their functional duration of use is short. We aimed is to investigate the complication rates, functional duration of use as well as clinical and laboratory features that affect these parameters. Between November 2018 and January 2020, 193 patients in whom hemodialysis catheters were placed for hemodialysis at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine and consent obtained were included in this prospective and observational study. Age, sex, presence of chronic infection, educational status, presence of diabetes mellitus-hypertension-heart failure, body mass index (BMI), and follow-up during and after catheter insertion were considered.Since previous susceptibility to infection-malnutrition prior to catheter insertion could affect catheter infection and functional survival; the last 2 hemoglobin values, the last C-reactive protein ( CRP ) value-albumin value, ferritin value and nasal culture of the patients were evaluated in the study.At the same time, the environment in which the catheter is inserted, the insertion site, whether or not ultrasound (USG) is used while it is inserted, catheter material, whether or not prophylactic antibiotics were administered during the catheter set, characteristics of the catheter (straight-curled, permanent-temporary), and reasons for the catheter withdrawal.were noted and we evaluated the impact of all these noted parameters on functional catheter duration of use and the need of exposure to extra invasive procedures.Intensive care patients and patients whose data were missing were excluded from the study. The data of each patient who recieved a catheter and started dialysis were prospectively examined. The data of entire catheter were included in the study in patients with multiple catheters. Catheter complications were followed daily by conversation with doctors ,nurses , and patients both in the inpatient and hemodialysis clinics. Pain and bleeding in the catheter site were noted in 1.55 %(n = 3) of patients , while 17.1% (n = 22) of patients experienced catheter dysfunction..The mean duration of catheter use was 19.99 ± 25.79 with the shortest duration of 0 days and the longest remaining functional for 169 days.