Elmalı-Antalya yöresinde 'Red Chıef' elma çeşidinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the yield and quality characteristics of 'Redd Chief' apple type in Elmali-Antalya region
- Tez No: 623671
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Antalya ilinin Elmalı ilçesinde“MM111”anacı üzerine aşılı 15 yaşındaki“Red Chief”elma çeşidinin bazı fenolojik (yaprak dökümü, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, meyve tutum oranı, ağaç başına verim) ve pomolojik özellikleri (meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı, titre edilebilir asit içeriği ve meyve rengi) incelenmiştir.“MM111”anacı ve tozlayıcı“Golden Redinders”elması“Red Chief”çeşidi için uygun anaç ve tozlayıcılar olduğu belirlenmiştir.“Red Chief”elmasında ortalama meyve tutumu %20, ağaç başına verim 99.34 kg, meyve ağırlığı 180.51 g, meyve eni 72.29 mm, meyve boyu 74.44 mm, suda çözünebilir madde miktarı %12.43 ve asitlik 0.67 g/100g olarak saptanmıştır. Sonuçta renklenmede istenilen tam sonuçlar alınmasa da“Red Chief”çeşidinin Elmalı için uygun çeşit olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some phenological (foliage, bud burst, beginning of flowering, full flowering, fruit set rates, yield per tree) and pomological parameters (fruit diameter, fruit length, fruit weight, soluble solid content, acidity and fruit skin color) in 15 years old“Red Chief”apple variety grown on“MM111”rootstock in Elmalı district-Antalya were searched.“MM111”rootstock and pollinator“Golden Redinders”apple were determined to be suitable rootstocks and pollinators for“Red Chief”apple. The average fruit set in the“Red Chief”apple was 20%, yield per tree was 99.34 kg, fruit weight was 180.51 g, fruit diameter was 72.29 mm, fruit length was 74.44 mm, soluble solid content was 12.43 and acidity was 0.67 mg/100 mg. Consequently, although the desired results were not obtained in coloration, it was concluded that the“Red Chief”variety was suitable for Apple for Elmalı district.