Karaman ili ve çevresinde aleyrodidae (Hemiptera: Sternorrhyncha) faunasinin belirlenmesi
Determination of aleyrodidae (Hemiptera:Sternorrhyncha) species in Karaman province
  1. Tez No: 623687
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Karaman ili ve çevresinde 2018 yılı Ağustos ve Eylül aylarında, farklı konukçulardan toplanan Aleyrodidae familyasına ait türler, morfolojik tanı karakterleri ve moleküler tanı teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Morfolojik tanı çalışmaları pupa kabuğu üzerinden yapılırken, moleküler çalışmalarda beyazsineklerin ergin dönemi kullanılmıştır. Morfolojik tanı çalışmaları sonucunda, Aleyrodes prolella (Linnaeus), Bemisia afer (Priesner&Hosny), B. tabaci (Gennadius), siphoninus finitimus (Silverstri), S. phillyreae (Haliday), Trialeurodes vaporariorum (Westwood) ve Tetraleurodes neemani (Bink-Moenen) olmak üzere 7 tür belirlenmiştir. COI bölgesinden elde edilen toplam 18 adet baz dizisinin BLAST analiz sonuçlarına göre, 2 cinse ait 3 beyazsinek türü (B. tabaci, B.argentifolii, T.vaporariorum) saptanmıştır. Filogenetik analizlerde, belirlenen 3 tür dışında, kesin tür tanısı yapılamayan örneklerin Aleyrodes cinsine yakın 2 farklı grup oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the species of Aleyrodidae collected from different host plant during August and September in 2018 from Karaman province. Whiteflies were identified by using pupal morphological characters and analysis of gene sequences from COI region obtained from adult stage. According to morphological identification seven species namely; Aleyrodes proletella (Linnaeus), Bemisia afer (Priesner&Hosny), B.tabaci (Gennadius), siphoninus finitimus (Silvestri), S. phillyreae (Haliday), Trialeurodes vaporariorum (Westwood) and Tetraleurodes neemani (Bink-Moenen) were determined. As a Result of the BLAST analysis of 18 sequences, 3 whiteflies species (B. argentifolii, B. tabaci, T. vaporariorum) belonging to 2 genera were determined. According to phylogenetic analysis, the samples that could not be identified were separated into two separate groups close to Aleyrodes genera.