Trabzon ili sucul Coleoptera (Insecta) faunası
Fauna of aquatic Coleoptera (Insecta) in Trabzon
  1. Tez No: 201040
  2. Yazar: BETÜL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Trabzon ili ve çevresinde, 2005 ? 2006 yılı Haziran ? Eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmaları sonunda sucul kınkanatlılara ait 495 örnek toplanmıştır. Teşhis sonucunda, toplanan örneklerin Coleoptera takımının 5 familyasının 16 cinsine ait 27 tür grubu takson olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanından tespit edilen tür gruplarının habitatları ve fenolojileri ile yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye'de ve dünyada olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Hydrophilidae familyasına ait Helochares (s.str.) lividus (Forster, 1171), türünün Türkiye faunası için ikinci kayıt olduğu tespit edilmiştir. Gyrinidae familyasına ait Gyrinus (s.str.) distinctus (Aubé, 1836), Noteridae familyasından Noterus clavicornis (De Geer, 1774), Dytiscidae familyasından Ilybius fuliginosus fuliginosus (Fabricius, 1792), Oreodytes davisii davisii (Curtis 1831) ve Hydroporus askalensis (Wewalka, 1992), Hydrophilidae familyasından Anacaena limbata (Fabricius, 1792), Coleostoma (s.str.) orbiculare (Fabricius, 1775), Helophoridae familyasından Helophorus v micans (Folderman, 1835) ve Helophorus obscurus obscurus (Mulsant, 1844) türlerinin Karadeniz Bölgesi için ilk kayıt oldukları tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden 15'i araştırma alanı için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
495 specimens of aquatic beetles were collected by the the author from Trabzon province in Black Sea region of Turkey between June ? September in 2005 ? 2006. As a result of identification, 27 species group taxa of 16 genera of 5 families belong to the order Coleoptera were determined. In the text, habitats, phenologies and distributional data of the species group taxa were given. Distributional data of each species group taxon were presented two parts as distribution in Turkey and distribution in the world. The species Helochares (s.str.) lividus (Forster, 1171) of the family Hydrophilidae, is reported as the second record for Turkey. Gyrinus (s.str.) distinctus (Aubé, 1836) of the family Gyrinidae, Noterus clavicornis (De Geer, 1774) of the family Noteridae, Ilybius fuliginosus fuliginosus (Fabricius, 1792), Oreodytes davisii davisii (Curtis 1831) and Hydroporus askalensis (Wewalka, 1992) of the family Dytiscidae, Anacaena limbata (Fabricius, 1792) and Coelostoma (s.str.) orbiculare (Fabricius, 1775) of the family Hydrophilidae, Helophorus micans (Folderman, 1835) and Helophorus v obscurus obscurus (Mulsant, 1844) of the family Helophoridae is recorded as the first time for the Black Sea region of Turkey. In addition to this, 15 determined species group taxa are new fort the research area.