Real time and multi-agent smart parking system using computer vision for smart cities
Akıllı şehirler için bilgisayar görüşü kullanılarak gerçek zamanlı çok etmenli akıllı otopark sistemi
- Tez No: 623746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarihi verilerle otoparktaki boş park alanlarından birini park alanına gelen sürücülere ayırarak park talebinin sağlanmasını etkin ve verimli bir şekilde sağlamaktır. Literatür çalışmaları, çok etmenli sistem ve aynı zamanda derin öğrenme ve makine öğrenim algoritmaları kullanarak, akıllı şehir alt yapısını geliştirmekte olan otopark sistemlerinin doğruluk oranlarının artırılmasında önemli rol oynayacağının altını çizmiştir. Bu çalışmada kapalı park alanları için yapılan çalışmalar geliştirilmiş ve klasik yöntem ve derin öğrenme yöntemleri ile plaka tanıma sisteminin algılanması ve bu sistemin akıllı park entegrasyonu üzerinde durulmuştur. Literatür araştırmasında bahsedilen eksikliği giderebilecek sistemin gerekliliklerini açıklamak ve prototip sistemi tasarlayarak bilime katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Sistem, araçların tanımlama için görünür bir plakaya sahip olduğunu varsayar ve Türkiye Cumhuriyeti plakasını dikdörtgen bir yapıda tanıyacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to ensure that the supply of parking demand is carried out effectively and efficiently by reserving one of the empty spaces in the parking lot to drivers arriving in the parking lot, through historical data. Literature studies have highlighted the lack of increasing the accuracy of intelligent parking systems using multi-agent system and deep learning and machine learning algorithms. The studies carried out in this study have been developed for closed parking spaces and the perception of plate recognition system with classical methods and deep learning methods and intelligent parking integration of this system have been emphasized. It is aimed to explain the requirements of the system that will eliminate this deficiency and to contribute to science by designing the prototype system. The system assumes that vehicles have a visible plate for identification. The study is designed to recognize the license plates of the Republic of Turkey in a rectangular structure.