Direkt etkili antiviraller ile sağlanan viral yanıtın kronik HCV enfeksiyonunda hepatik fibrozisin indirekt göstergesi olan aprı (ast to platellet ratio index) oranına etkisi
The effect of viral responce provided by direct acting antivirals on the apri (ast to platellet ratio index) with indirect indicator of hepatic fibrosis in chronic hcv infection
- Tez No: 623745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN COŞGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Kronik Hepatit C (KHC) siroz gelişimine ve siroz gelişimi ile komplikasyonlara neden olan küresel bir sağlık problemidir.KHC tedavisinde kullanılmaya başlanan direkt etkili antiviral ilaçlar ile yüksek oranda viral eradikasyon sağlanmıştır.KHC tanılı hastalarda karaciğer fibrozunu değerlendirmek için karaciğer biyopsisinin komplikasyonları ve dezavantajları nedeniyle invaziv olmayan yöntemler kullanılmaktadır.Kronik hepatit C hastalarında tedavi öncesi ve sonrası,indirekt fibrozis belirteçlerinden olan AST-trombosit oranındaki (APRI) değişimini değerlendirmeyi planladık. Yöntem: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği tarafından Haziran 2016 - Aralık 2018 tarihleri arasında kronik hepatit C için direkt etkili antiviral tedavi başlanan ve kalıcı viral yanıt sağlanan hastalar retrospektif olarak incelendi.Hastaların demografik verileri,aldıkları tedavi,siroz durumları kaydedildi.Tedavi öncesinde ve tedavinin bitmesinin 12. haftasındaki AST ve trombosit sayısı ile hesaplanan APRI kıyaslandı. Bulgular:Çalışmaya 87 hasta dahil edildi, hastaların yaş ortalamaları 67±9'idi.Hastaların % 70.1'i (n=61) kadındı.Hastaların 26'sı (%29.9) tedavi deneyimliydi ve 53'ü (%60,9) non sirotikti.Bir hasta HBV ile koenfekteydi, bir hastada karaciğer transplantasyon öyküsü mevcuttu,2 hasta rutin hemodiyaliz hastasıydı.Hastaların tedavi öncesi, tedavi sonrası 12.
Özet (Çeviri)
Introduction:Chronic Hepatitis C is a global health problem that causes cirrhosis development and complications with the development of cirrhosis.Highly viral eradication has been achieved with direct-acting antiviral drugs used in the treatment of CHC.We planned to evaluate the change in AST-platelet ratio index (APRI), which is a marker of indirect fibrosis, before and after treatment in chronic hepatitis C patients. Method:Patients with direct antiviral therapy for chronic hepatitis C who received a sustained viral response between June 2016 - December 2018 were evaluated retrospectively by Gastroenterology out-patient clinic of Health Sciences University Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital.The APRI calculated by AST and platelet count before and at the 12th week of treatment was compared Findings:87 patients were included in the study, mean age of the patients was 67 ± 9.