Prostat, kolon ve deri kanseri hücrelerinde çoklu ilaç kombinasyonlarının anti-kanser etkilerinin incelenmesi
Multiple drug combinations in prostate, colon and skin cancer cells investigation of anti-cancer effects
  1. Tez No: 623748
  2. Yazar: HARİKA TOPAL ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kanser, kontrolsüz olarak hücrelerin bölünmesi ve yayılmasıyla karakterize edilen bir hastalıktır. Kolon, prostat ve deri kanserleri yüksek seviyelerde ölüme neden olan kanser türleri arasındadır. Kanserin tedavisinde tümörün heterojenitesi, agresiflik seviyesi, vücudun geri kalanına yayılımı ve büyüklüğü baz alınıp, cerrahi müdahale, endokrin tedavi, radyasyon tedavisi, ve kemoterapi uygulanmaktadır. Kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan kemoterapi ilaçları kan dolaşımı ile hastanın tüm vücuduna yayılırlar ve kanserli dokulardaki tümör hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasını ve daha fazla yayılımını engellerler. Kemoterapi uygulamalarının en büyük sorunu, tedavinin yol açtığı yan etkilerdir. Bu yan etkileri en aza indirgemenin yollarından biri dozu düşürüp farklı hücre içi mekanizmalara etki eden ilaçların kombine bir şekilde kullanılmasıdır. Kemoterapi ajanları, hücre döngüsü, hücre ölümü ve canlılığının ayrıca DNA üretim mekanizmalarının farklı noktalarındaki moleküler araçları etkileyip kanser hücrelerinin çoğalmasını, yayılmasını ve de sürekliliğini engellediğinden dolayı ilaçların kombine olarak bir arada kullanılması, kanser hücrelerinin etkili bir şekilde vücuttan elimine edilmesini sağlar. Bu çalışmada yan etkileri minimalize etmek adına farklı mekanizmalar ile çalışan Kabazitaksel, İrrinotekan, Dekarbazin ve Lökovorin ilaçlarının kendi başlarına ve kombinasyonlarının insidansı ve mortalitesi yüksek olan kolon, prostat ve deri kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkileri incelendi. Sonuçlarımız doğrultusunda her bir hücre türü için en uygun ilaç kombinasyonları ve bağışıklık sistemine etkileri belirlendi. Daha sonraki çalışmalarda kombinasyon kanser terapisinin daha etkili olması adına daha farklı uygulamaları hücre seviyesinde ve moleküler yolakları detaylandırılmış bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Cancer is characterized by uncontrolled cell division and metastasis to other tissues. Among the different cancer types colon, prostate and skin cancer are the ones with the highest mortality rates. During the treatment of the cancer based on the tumor heterogeneity, malignancy, metastasis rate and size, surgery, endocrine treatment, radiotherapy or chemotherapy can be applied to the patients. During the chemotherapy treatment, the chemotherapeutics can reach other parts of the body through the blood circulation to prevent uncontrolled cell division and metastasis of the tumor cells. One of the major obstacles during the chemotherapy is the side effects associated with it. In order to circumvent this problem low dose combination of chemotherapeutic agents that work through different intracellular mechanisms are utilized. Combinatorial use of chemotherapeutic agents that can affect cell cycles, apoptosis, cell survival as well as DNA production machineries prevents the tumor cell division, metastasis and maintenance. By this way the cancerous cells can be eliminated efficiently from the patient's body. In this study, in order to minimize the side effects of the chemotherapy combinatorial effects of drug agents Cabazitaxel, Irrinotekan, Decarbazin, and Leucovorin that work through different mechanisms, were tested on colon, prostate and skin cancer cells for their cytotoxic and apoptotic activities. Based on our results, we generated recipes of the most effective combination therapy for each cancer cell type as well as their effects on the immune system cells. In our future studies we are aiming to further study the combination therapy at cellular and molecular levels to design a more effective cancer chemotherapy