Ankilozan spondilit tanılı hastalarda nöropatik ağrı bileşeni, sinir iletim çalışması bulguları ve nöropatik ağrı bileşeninin hastalık parametreleri ile ilişkisi
Neuropathic Pain Component in Ankylosing Spondylitis Patient, Nerve Conduction Study Findings, Relationship between Neuropathic Pain Component and Disease Parameters ın Patients with Ankylosing Spondylitis.
  1. Tez No: 623749
  2. Yazar: SEDA ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son zamanlarda romatolojik hastalıklarda nöropatik ağrı sıklığının arttığı bildirilmiştir. Bizde çalışmamızda Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında nöropatik ağrı bileşenini, bu hastalarda sinir iletim çalışması bulgularını ve nöropatik ağrının hastalık parametreleri üzerindeki etkisini ortaya koyabilmeyi amaçladık. Çalışmaya 40 AS'li hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların 21'i kadın, 19'u erkekti. Çalışmaya dahil edilen kişilerin HLA-B27 durumu, B12 ve D vitamini düzeyi, C-Reaktif Protein (CRP), Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESH) değerleri kaydedildi. Tüm katılımcıların hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde Bath AS Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ve AS Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS)-CRP/ESH indeksleri kullanıldı. Fonksiyonel durumlarını tespit etmek için Bath AS Fonksiyonel indeksi (BASFI) kullanıldı. Fizik muayene bulgularına göre Maastricht Ankilozan Spondilit Entezit Skoru (MASES) ve Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI) skorları belirlendi. Tüm katılımcılara nöropatik ağrı varlığını belirleyebilmek için Pain Detect, LANSS, DN4 anketleri yapıldı. Elektrofizyolojik olarak tüm hastalarda bilateral median ve ulnar sinir motor ve duyu, tibial ve peroneal sinir motor, bilateral sural sinir duyu iletim çalışmaları yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 42.17'di. Hastalar Pain Detect, LANSS, DN4 anket sonuçlarına göre nöropatik ağrısı olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Recently, it has been reported that the frequency of neuropathic pain increases in rheumatological diseases. In our study, we aimed to reveal the neuropathic pain component in Ankylosing Spondylitis (AS) patients, nerve conduction study findings in these patients, and the effect of neuropathic pain on disease parameters. 40 AS patients were included in the study. Of the patients who participated in the study, 21 were female and 19 were male. HLA-B27 status, B12 and vitamin D level, C-Reactive Protein (CRP), Erythrocyte Sedimentation Rate (ESH) values of the subjects included in the study were recorded. Bath AS Disease Activity Index (BASDAI) and AS Disease Activity Score (ASDAS) -CRP / ESH indices were used to evaluate disease activity of all participants. Bath AS Functional index (BASFI) was used to determine functional states. According to the physical examination findings, Maastricht Ankylosing Spondylitis Enthesitis Score (MASES) and Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI) scores were determined. Pain Detect, LANSS, DN4 questionnaires were conducted to all participants to determine the presence of neuropathic pain. Electrophysiologically, bilateral median and ulnar nerve motor and sensory, tibial and peroneal nerve motor and bilateral sural nerve sensory conduction studies were performed in all patients. The mean age of the patients was 42.17. The patients were divided into two groups with and without neuropathic pain according to the results of Pain Detect, LANSS, DN4 questionnaire.