Akut skrotal ağrı ile acile başvuran hastalarda skrotal renkli doppler ultrasonografi ile termal kamera ölçümlerinin analizi
The analysis of scrotal color doppler ultrasonography and thermal camera measuruments consulted patients with acute scrotal pain to the emergengcy department
  1. Tez No: 623791
  2. Yazar: HAKAN KÜRÜMLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; akut skrotal ağrı ile acile başvuran hastaların değerlendirilmesinde, acil ve radyoloji hekiminin yaptığı renkli Doppler ultrasonografi (RDUSG) ile infrared kamera (IR) ölçümlerinin analiz edilmesidir. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışma akut skrotal ağrı ile acile gelen 49 hasta ve 30 kişilik kontrol grubu ile prospektif olarak yapıldı. Akut skrotal ağrılı hastaların yaşı, ağrı başlangıç zamanı, ağrıyan skrotal taraf, geçirilmiş skrotal hastalık, ilaç kullanımı, ateş, arteriyel tansiyon kaydedildi. Hastaların IR ve RDUSG görüntülemeleri, eğitim almış 4 acil tıp asistanı tarafından yapıldı. Ayrıca hastalara kesin tanı için radyoloji asistanlarınca RDUSG tekrar yapıldı. İstatiksel analiz için SPSS 18,0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 49 hastanın %8,2'si (n=4) torsiyon, %24,5'i (n=12) epididimit, %8,2'si (n=4) orşit, %6,1'i (n=3) epididimorşit, %4,1'i (n=2) varikosel tanısı aldı. Acilde yapılan RDUSG'nin sensitivitesi %73,5 ve spesifitesi %75 olarak saptanırken, radyoloji asistanlarının yaptığı RDUSG raporları ile karşılaştırıldığında anlamlı fark çıktığı görüldü(p‹0.05). Her ne kadar anlamlı fark çıkmış olsa da tüm torsiyon vakaları, acil asistanı tarafından yapılan RDUSG ile akım yok olarak raporlanmıştır. IR kamera ile hastaların sağlam testisi ile hasta testis karşılaştırıldığında anlamlı fark tespit edilemedi (p=0,615). IR kamera ile hastaların sağlam ve hasta testisi kontrol grubunun testis ortalama sıcaklığı ile karşılaştırıldığında ikisinde de anlamlı fark çıktığı görüldü (p‹0.05). Sonuç: Akut skrotal ağrı ile acile başvuran hastada acil doktorları tarafından yapılan RDUSG ile direk akım yok şeklinde olan torsiyon vakaları saptanabilirken ayırıcı tanılar için daha fazla RDUSG eğitimi gerektiği saptanmıştır. Testislerin anatomik olarak birbirlerine yakınlığından ötürü IR kamera ile ısı ayırımının yapılabileceği tarafımızca düşünülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is; to analyze of measurements of color Doppler ultrasonography (CUS) and infrared camera (IR) performed by emergency physicians and radiologists consulted to the emergency department in the evaluation of patients with acute scrotal pain. Materials and Methods: This prospective study was conducted in 49 patients with consulted acute scrotal pain and healthy volunteers of 30 individuals. Age, the start time of pain , the side of scrotal pain, old scrotal diseases, medication use, fever, arterial blood pressure were recorded for the patients presenting with symptoms of acute scrotal pain. IR imaging and CUS were performed by four trained emergency residents, and CUS was repeated using radiology. SPSS 18.0 was used for statistical analysis. Findings: Of the 49 patients who were taken the study, %8.2 (n=4) had torsion, %24.5 (n=12) had epididymitis, %8.2 (n=4) had orchitis, %6.1 (n=3) had epididymorchitis, %4.1 (n=2) had varicocele. %73.5 CUS sensitivity and %75 specificity were detected in emergency RDUSG, there was a significant difference when the radiology assistants' CUS reports were compared (p‹0.05). Although there was a significant difference, all torsion cases have been reported as no flow with the CUS performed by the emergency assistant. No significant difference was detected between patients' healthy and unhealty testicles with the IR camera (p=0,615). When the patients' healthy and unhealthy testicles' temperature compared the controlled group's testicles' average temperature with IR camera there were a significant difference both of them (p‹0.05). Results: It is possible to determine no flow torsion cases with CUS by emergency physicians in acute scrotal pain patients but more CUS training is required for differential diagnosis. Because of the close proximity of testicles anatomically, it is not considered that the temperature difference seperated by the IR camera.