Çocukluk çağındaki intraskrotal patolojiler: Retrospektif bir çalışma
Intrascrotal pathologies in childhood period: A retrospective study
- Tez No: 230304
- Danışmanlar: PROF. DR. AZAM DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çocukluk çağındaki intraskrotal patolojiler; şiddeti değişebilen skrotal ağrı, hassasiyet ve şişlik ile seyreden bir hastalık grubudur. Akut skrotumla başvuran hastaların ayırıcı tanısında; testis torsiyonu (TT), testis eklerinin torsiyonu, epididimit, orşit, travma, herni, hidrosel, varikosel ve tümörler düşünülmelidirBu çalışmaya, Ocak 1993 ? Aralık 2006 tarihleri arasında yaşları 1 ile 14 yıl arasında değişen 35 Epididimo-orşit (EO)'li hasta, yaşları 3 gün ile 168 ay arasında değişen 18 TT'lu ve 2 apendiks testis torsiyonlu (ATT) hasta, yaşları 2 ile 168 ay arasında değişen 121 hidroselli hasta, yaşları 5 ile 14 yıl arasında değişen 43 varikoselli hasta ve 14 yaşında 1 testis tümörlü hasta alındıEO'li hastalarda etiyolojik faktörlere göre dağılım şu şekilde idi: İdiyopatik EO (n=22), kabakulak EO (n=9), bakteriyel EO (n=1), tüberküloz EO (n=1) ve Henoch-Schönlein purpurasına bağlı oluşmuş EO (n=2).
Özet (Çeviri)
Intrascrotal pathologies seen in childhood period are a group of disease presenting as scrotal pain with varying severity, swelling and tenderness. In the differential diagnosis of acute scrotum, testicular torsion (TT), torsion of testicular appendages (TTA), epididymitis, orchitis, trauma, hernia, hydrocele, varicocele and tumors must be taken into considerationIn this study, betwen January 1993-December 2006, 35 patients (age range: 1-14 years) with epididymo-orchitis (EO), 18 (age range: 3 days-168 months) with TT and 2 with TTA, 121 (age range: 2-168 months) with hydrocele, 43 (age range: 5-14 years) with varicocele and 1 (age: 14 years) with testis tumor were includedThe distribution of the cases in terms of etiological factors were as follows: Idiopathic EO (n=22), mumps EO (n=9), bacterial EO (n=1), tuberculosis EO (n=1) and EO related to Henoch-Schönlein Purpura (n=2). At the end of a long follow-up period, there was a significant reduction in the mean testicular volume of testis with EO when compared to healthy testis (7.8±3.3 ml, vs.