Testis torsiyonu ve orşit oluşturulmuş rat modelinde biyokimyasal ve histopatolojik sonuçların analizi
Analysis of biochemical and histopathological results in A rat model of testicular torsion and orchitis
- Tez No: 751630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Akut skrotum, skrotumdaki yapılarda yeni başlayan şiddetli ağrı, şişlik ve kızarıklık gelişimidir. Akut skrotum durumunda en sık izlenen iki klinik neden Testis Torsiyonu (TT) ve Orşit olup, hızla birbirinden ayırt edilmeleri gerekir. Ayırt etmede en önemli tetkik olan Skrotal Doppler ultrasonografi her zaman ulaşılabilir bir tetkik olmayıp, bazen yanlış sonuç verebilir. Bu çalışmanın amacı, TT ve Orşitin tanı ve ayırıcı tanısında biyokimyasal parametrelerin histopatolojik bulgular ile birlikte değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Toplam 40 adet Albino-wistar erkek rat, her grupta 8'er tane olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Grup 1: 2 saatlik TT, Grup 2: 6 saatlik TT, Grup 3: 24 saatlik TT, Grup 4: Orşit grubu ve Grup 5: Kontrol grubu olarak tanımladı. Tüm ratlar deney sonunda sakrifiye edilerek kan ve testis dokusu örnekleri alındı. Kan örneklerinden Kalpain-1, Kaspaz-1 ve 8, IL-1β, Nitrik oksit (NO) ve Malondialdehit (MDA) çalışıldı. Histopatolojik bulgular şiddet skoruna göre (0=yok, 1=hafif, 2=orta, 3=şiddetli) derecelendirildi ve spermatogenez varlığı (0=yok, 1=var) değerlendirildi. Grupların karşılaştırılmasında ANOVA, ikili karşılaştırmalarda Student-t testi, histopatolojik bulguların analizinde ise Mann-Whitney U testi ve Chi-square testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute scrotum is the development of new-onset pain, swelling, and erythema in the intrascrotal structures. The most common clinical causes of acute scrotum are testicular torsion (TT) and orchitis, which require rapid differentiation from one another. Scrotal Doppler ultrasonography may not always be available and can sometimes give false results. The aim of this study is to investigate the value of biochemical parameters and histopathological findings in the diagnosis and differential diagnosis of TT and orchitis. Materials and Methods: Forty male Albino-Wistar rats were divided into five groups of eight animals each. Group 1 represented the 2-hour TT group, Group 2 the 6-hour TT group, Group 3 the 24-hour TT group, Group 4 the Orchitis group, and Group 5 the Control group. All rats were sacrificed at the end of the experiment, and blood and testis tissue specimens were collected. Calpain-1, Caspase-1 and -8, Interleukin (IL)-1β, Nitric oxide (NO), and Malondialdehyde (MDA) were studied from the blood specimens. Histopathological findings were graded according to severity scores (0=none, 1=mild, 2=moderate, 3=severe), and the presence of spermatogenesis was evaluated (0=absent, 1=present). ANOVA was employed in group comparisons, Student's t test in two-way comparisons, and the Mann-Whitney U test in the analysis of histopathological findings. p values