Sıçanlarda farklı batın kapama tekniklerinin yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of different abdominal closure techniques on wound healing in rats
  1. Tez No: 623820
  2. Yazar: ÖNDER ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Karın ön duvarı hernileri (ventral herniler) arasında yer alan insizyonel herniler, karında uygulanan cerrahi girişimlerden sonra sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu tip herniler her batın insizyonundan sonra olabilmesine karşın en sık orta hat ve transvers kesilerden sonra görülmektedir. İnsizyonel herni sıklığı %20'lere varan oranlarda bildirilmiştir. Son kaynaklarda ise görülme sıklığı % 2 ile % 11 oranlarında bildirilmektedir (1). Sadece ABD'de yılda yaklaşık 100.000 insizyonel herni operasyonu yapılmaktadır. Abdominal cerrahi girişimleri takiben ortaya çıkabilen insizyonel herniler, önemli oranda iş gücü kayıplarına, morbiditeye yol açar, hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Sık görülmeleri ve yüksek morbiditeleri nedeniyle cerrahinin önemli sorunlarından birini oluşturmaya devam etmektedirler. İnsizyonel fıtıklar daha önceki batın kapama insizyonundaki iyileşme kusurundan gelişir. İnsizyonel fıtık oluşumuna yol açan predispozan faktörler; obezite, yara kenarlarının gergin kapatılması, yara yeri enfeksiyonu, hematom ve seroma, insizyon tipi, İnsizyon kapama tekniği, steroid kullanımı, malnütrisyon (hipoproteinemi), sigara kullanımı, KOAH, diyabet… gibi birçok faktör sayılabilir. İnsizyon kapama tekniğinin insizyonel herni oluşumunda predispozan bir faktörlerden biri olmasından dolayı, bu çalışmada deneysel olarak sıçanlarda farklı kapama tekniklerinin yara iyileşmesi üzerine etkilerini hücresl düzeyde hem patolojik (inflamasyon, anjiogenezis ve kollajen aktivitesi) hem de biyokimyasal [MDA (Malondialdehit), NO(Nitrik oksit), Caspas 3 aktivitesi, MMP-2 ve MMP-9 (Metalloprotein 2-9), TNF alfa, İL6] olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmada Wistar Albino türü ağırlıkları ortalama 200-250 gr olan 40 adet dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar her biri sekiz sıçandan oluşan beş gruba ayrıldı. Her sıçandan insizyonun uygulandığı orta hattan U-şeklinde patoloji ve biyokimyasal değerlendirme için örnek alınarak hayvan sakrifiye edildi. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki batın insizyonları usulune uygun(gerilimsiz, kanlanmasını bozmayacak şekilde ve uç-uca gelecek şekilde) kapatıldığında kapama tekniğinin tek-tek ya da continue olmasının yara iyileşmesi üzerine istatiksel olarak anlamlı fark oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İncisional hernias that are type of anterior abdominal wall hernia(ventral hernia) are common surgical problems after abdominal procedures. Although these types of hernias are seen after every abdominal incision, mostly seen after midline and transverse incisions. However incidense of incisional hernia is 20%, 2-11% in last datas. Only in U.S.A., 100 000 incisional hernia operations are made per year. Incisional hernias that are seen after abdominal surgical procedures, causes İmportant loss of labour, morbidity and effect adversly quality of life. Because of high incidense and morbidity rate, it is one of the important problems of surgery. Incisional hernias originated from previous insufficient healing of abdominal closure. Factors that causes incisional hernias, are; obesity, tight closure of wound edges, wound infection, hematoma, seroma, type of incision, technique of abdominal closure, steroid use, malnutrition (hypoproteinemi), smoking, COPD, diabetes mellitus… etc. In this study, experimentally we aimed to show the pathologic and biochemical effects of different closure tecniques on wound healing into celluler level of rats. In this study, we used 40 female rats that are Wistar Albino types and their mean-weight are 200-250 gr. Rats are divided into five groups, each group includes eight rats. U-shaped samples were taken from mid-line incision, previously made, for pathologic (inflammation, angiogenesis and collagen activity) and biochemical [MDA (malondialdehyde), NO(nitric oxide), caspase 3 activity, MMP 2-9 (Metalloproteinases 2 and 9), TNF alfa(tumor necrosis factor alfa), IL6(interleukien 6)] study, after these procedures rats were sacrified. This study's result show that there was no significantly statistical difference about abdominal closure one by one and continue suturing if the fascia was closed optimally (not very tight, not to deteriorate the vascularity and end to end closing) .