Amniotik sıvı laktat düzeyi:Doğum indüksiyonu sonrası sezaryene gidiş ve neonatal asidoz öngörüsü
Aminiotic fluid lactate level:Predicting neonatal acidosis and ceserean delivery after labor i̇nduction
  1. Tez No: 623879
  2. Yazar: ZEYNEP TOKSOY KARAŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR ÇİFT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Doğum eylemi sırasında, amniyotik sıvıdaki laktat artışının operatif doğuma bir etkisi olup olmadığını veya bu artışın oksitosin indüksiyonu ile korelasyonunu değerlendirmek. Aynı zamanda artan AFL konsantrasyonunun erken neonatal kan gazı parametrelerine etkisini gözlemlemek. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde, 37-41.gebelik haftası arasındaki 408 gebede prospektif, kesitsel olarak tasarlandı. Doğum indüksiyonu ve amniyotomi sonrası normal doğum yapan 184 gebe 1.grubu, akut sebeplerle sezaryen yapılan 46 gebe 2.grubu oluşturuken, geçirilmiş uterin cerrahiye bağlı elektif sezaryen yapılan 178 gebe ise 3.grubu oluşturdu ve bu grupların AFL düzeyleri bakıldı. AFL değerleri, doğum sonuçları ve yenidoğan kan gazı parametreleriyle ilişkilendirilmeye çalışıldı. BULGULAR Her 3 grup arası AFL düzeyi açısından istatistiksel olarak farklılık saptansa da (sırasıyla; [5,9(0,6-13,4); 6,4(1,8-12,4); 3,2(0,6-15,5)] ve p=0,0001) gruplar post-hoc olarak ikili ikili değerlendirildiğinde, 1. ve 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptandı (p=0,482). Gruplar arası bebek kan gazı pH değerleri, kan gazı laktat değerleri ve maternal yaş istatistiksel olarak farklı saptandı (p=0,0001). Asidemi gruplarına göre AFL düzeyi ve kan gazı laktat değeri incelendiğinde; pH
Özet (Çeviri)
To evaluate whether lactate increase in amniotic fluid influences operative birth during labor or correlation of this increase with oxytocin induction. Also, to observe the effect of increasing AFL concentration on early neonatal blood gas parameters. MATERIALS AND METHODS This study was designed prospectively, cross-sectionally in 408 pregnant women between 37-41 weeks of gestation at the Department of Obstetrics and Gynecology, Health Sciences University Bursa High Specialization Training and Research Hospital. The first group of 184 pregnant women who gave birth after birth induction and amniotomy constituted the first group and 46 pregnant women who had cesarean section due to acute reasons, and the 3rd group of 178 pregnant women who underwent elective cesarean delivery due to previous uterine surgery were evaluated. AFL values were evaluated in terms of to be associated with labor outcomes and neonatal blood gas parameters. RESULTS Although there was a statistically significant difference in AFL level between all 3 groups (respectively; [5.9 (0.6-13.4); 6.4 (1.8-12.4); 3.2 (0.6- 15,5)] and p = 0,0001) when the groups were evaluated as binary as post-hoc, there was no statistically significant difference between the 1st and 2nd groups (p = 0,482). Baby blood gas pH values, blood gas lactate values ​​and maternal age were statistically different between the groups (p = 0.0001). When AFL level and blood gas lactate value are analyzed according to acidemia groups; the lactate levels of the group with a pH