Acil servise başvuran sepsis hastalarında laktat ve laktat klirensinin mortaliteye etkisi
Mortality effect of lactatic and lactatic clinic in sepsis applications in emergency service
- Tez No: 623885
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Giriş Dünyada her yıl milyonlarca insan sepsisten etkilenir ve büyük çoğunluğu ölümle sonuçlanır.Bu hastaların çoğu altın saatlerini acil serviste geçirmektediler.Erken dönemde prognozlarının tahmin edilmesi acil servisteki yönetimi ,monitorizasyonu ve tedavi planının çizilmesi açısından önemlidir. Amaç Bu çalışmada acil servise başvuran sepsis hastalarında laktat ve laktat klirensinin mortalite üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık.Ek olarak sepsiste mortaliteyi etkilediği düşünülen diğer faktörlerin de mortalite tahminindeki rolleri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Bu prospektif gözlemsel kohort çalışma 2016-2017 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil tıp polikliniğine başvuran, >18 yaş tüm sepsis tanılı hastalar çalışmaya dahil edilerek yapılmıştır.Hastaların başvuru sırasında ve altı saat sonra kan gazı alınarak laktat klirensi hesaplanmış ve diğer parametreler ile birlikte mortalite öngörme açısından değerlendirilmiştir. Bulgular Çalışmaya sepsis tanısıyla acil servise başvuran yaş ortalamaları 61.33 52'si erkek ve 38'i kadın olmak üzere toplam 90 hasta alınmıştır.Çalışmaya katılan hastaların genel demografik özellikleri laboratuar değerleri mortaliteye etkileri yönünden değerlendirilmiş ,gks skoru ,ateş ,ventilasyon ihtiyacı,tedavi yeri ; nötrofil sayısı, ast; total bilirubin, üre,mortalite ile ilişkili bulunmuştur. .Mortalite varlığına göre olguların 0.saat laktat düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.Mortalite varlığına göre olguların laktatklirensi (%) ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır .Mortalite görülen olguların laktat klirensi (%) ölçümleri, mortalite görülmeyenlerden anlamlı düzeyde düşüktür. Sonuç Sonuç olarak sepsis hastalarında geliş laktat değerinin mortaliteyi belirlemede önemi vardır.Tüm bu sonuçlar göze alındığında geliş laktat değerinin ve laktat klirensinin acil servise gelen sepsis hastalarında prognozu göstermede yaralı bir belirteç olduğu söylenebilir.Ancak prognozu belirlemede tek başlarına yeterli değildirler,diğer belirteç ve klinik değerlendirme ile beraber kullanılmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Every year millions of people in the world are affected by sepsis mostly ended death. Most of these patients were undergoing the important early hours in emergency department. Evaluation of prognosis in the early period is to important in monitoring and treatment plan. Objective In this study, we aimed to investigate the effect of lactate and lactate clearance on mortality in patients with sepsis who were hospitalized in emergency department. In addition, other factors considered to affect mortality in sepsis were also investigated in predicting mortality. Materials and Methods A prospective observational cohort study of patients over 18 year old who admitted to the emergency department of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty with sepsis between 2016-2017. The mortality was evaluated by calculating lactate clearance and other parameters. We measured blood lactate concentration at ER admission H0 and at H6. Lactate clearance was calculated as followed: [(lactate 0 – lactate 6)/lactate 0] x 100%]. Results A total of 90 patients were included in the study, 52 of them were male and 38 were female.Statistically significant relationship was found between mortality and the 0 hour high lactate levels , lactate clearance .In high mortality cohort the Lactate clearance measurements were significantly lower than low mortality cohort. Conclusion All these results suggest that lactate level and lactate clearance may be a useful predictor of prognosis in emergency department's patients with sepsis. However, they are not sufficient to determine prognosis alone, they should be used with other markers and clinical evaluation.