Gemi geri dönüşümü'nün demir-çelik üretiminde hammadde açısından önemi ve türkiye'nin gemi geri dönüşüm tesislerini artırma gerekliliği
The importance of ship recycling in iron-steel production with regards to raw material and the requirement to increase ship recycling facilities in turkey
  1. Tez No: 623886
  2. Yazar: TUNAHAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Marine Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Metalurji ve Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gemi geri dönüşümü dünyada giderek dikkatleri üzerine çeken bir endüstri haline gelmektedir. Gemilerin geri dönüştürülmesi işlemi ile gemilerden çıkan hurda metallerin, teçhizatların ve atıkların %95'inin geri dönüşüm sayesinde yeniden kullanılabilir olması özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler açısından cezbedici bir endüstri olmaktadır. Demir çelik üretimi konusunda dünyada meydana gelen gelişmeler ve bunun paralelinde ülkemizde yapılan atılımlar derinlemesine incelenmesi gereken bir konu olarak görülmekte ve demir çelik üretimi pazarında rekabet edebilmek için ciddi atılımlar yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında dünya gemi geri dönüşüm sektörü, dünyada uygulanmakta olan gemi geri dönüşüm metotları, gemi geri dönüşümü ile ilgili uluslararası yönetmelikler, dünya demir çelik üretim sektörü ve her iki sektörde ülkemizin bulunduğu konum incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda gemi geri dönüşümü konusunda büyük avantajlara sahip olan ülkemizin demir çelik üretimi konusunda en büyük dezavantajı olan hammadde temininde gelecek yıllarda yaşayabileceği sorunlar göz önünde bulundurularak gemi geri dönüşümü ile ilgili alternatif bölgeler oluşturmasının gerekliliğinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ship recycling is becoming an increasingly attractive industry in the world. Reutilizing of 95% of scrap metals, equipment and waste from vessels through ship recycling is an attractive industry, especially for developing countries like our country. The developments in iron and steel production in the world and the parallel advances in our country are seen as a subject that needs to be examined in depth and serious steps are needed to compete in the iron and steel production market. In this study, the world ship recycling sector, ship recycling methods applied in the world, international regulations on ship recycling, world iron and steel production sector and the position of our country in both sectors are examined. As a result of the examinations, it is mentioned that our country, which has great advantages in ship recycling, needs to create alternative zones for ship recycling considering the problems that may be experienced in future years in supplying raw materials, which is the biggest disadvantage of iron and steel production.