Subklinik hipotiroidi hastalarının işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hearing functions in subclinical hypothyroidism patients
  1. Tez No: 623889
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AYRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHFUZ TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tiroid hormonları, vücutta biyolojik olaylar üzerine direkt veya indirekt yolla etki ederek birçok organın ve metabolizmanın düzenlenmesinde önemli rol oynar. Tiroid hormonlarındaki herhangi bir değişim hayati organ stabilitesinde derin etkilere neden olabilir. Subklinik Hipotiroidi (SH), T3 ve T4 düzeylerinin normal, TSH düzeyinin yüksek (>4 mIU/L) ve aşikar hipotiroidinin klinik bulgularının olmadığı durumdur. Kohlear dış tüy hücrelerinin motor proteini olan prestin dış tüy hücrelerinin motilitesi, kokleada görülen duyarlılık ve frekans seçiciliğinden sorumludur. Bu çalışma subklinik hipotoridili hastalarda serum prestin seviyesini ve işitme eşiklerini kontrol grubu ile kıyaslamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda Nisan 2016 – Nisan 2017 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Endokrinoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde yeni subklinik hipotiroidi tanısı alan 18-50 yaş arasındaki 45 vaka ve 45 sağlık kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulardan EDTA'lı tüp ve biyokimya tüplerine kan örnekleri alındı. EDTA'lı tüplerden hemogram çalışıldı. Biyokimya tüplerindeki kanlar santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Bu serumlardan TSH, T3, T4, TPO, Anti-TPO, TG, Anti-Triglobulin, Trigliserid, Total Kolesterol, HDL-Kolesterol, LDL-Kolestrol, CRP ve Prestin düzeyleri çalışıldı. Vaka ve kontrol grubunda saf ses odyometrisi ve timpanometri testi yapıldı. Vaka grubu serum prestin seviyesi kontrol grubundan anlamlı olarak düşük bulundu. Vaka ve kontrol grubu arasında lipid profilleri ve hemogram değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Vaka grubu işitme eşikleri orta-yüksek ve extended frekanslarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, subklinik hipotiroidi vakalarında TRβ üzerinden serum prestin seviyesinin düşmesine neden olabilir ve bu durum işitme frekanslarını etkileyerek işitme eşiklerinin yükselmesine neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones play an important role in the regulation of several organs and metabolism with direct or indirect effect on physical biological events. Any change in thyroid hormones could cause profound effects on vital organ stability. Subclinical Hypothyroidism (SH) is a condition where T3 and T4 levels are normal, TSH levels are high (> 4 mIU / L) and clinical signs of obvious hypothyroidism are not apparent. The motility of the prestine outer hair cells, which is the motor protein of kohlear outer hair cells, is responsible for the sensitivity and frequency selectivity observed in the cochlea. In this study was conducted to compare serum prestine levels and hearing thresholds with the control group in patients with subclinical hypothyroidism. In our study was conducted with 45 patients that were recently diagnosed with subclinical hypothyroidism at Yüzüncü Yıl University (YYU) Faculty of Medicine, Dursun Odabaş Medical Center Department of Endocrinology polyclinic between April 2016 - April 2017 between ages of 18-50 and 45 healthy individuals that were included in the control group. Blood samples were taken into EDTA and biochemistry tubes from all subjects. Hemogram studies were conducted with samples in the EDTA tubes. The blood in the biochemistry tubes was centrifuged to separate the serum. TSH, T3, T4, TPO, Anti-TPO, TG, Anti-Triglobulin, Triglyceride, Total Cholesterol, HDL-Cholesterol, LDL-Cholesterol, CRP and Prestine levels in the serum were studied. Pure tone audiometry and tympanometry tests were applied to the study and control groups. The serum prestine levels were significantly lower in the case group when compared to the the control group. There was no significant difference between lipid profile and hemogram values determined in the case and control groups. The hearing thresholds of the case group were significantly higher in the medium-high and extended frequencies when compared to that of the control group. In conclusion, subclinical hypothyroidism could cause a decrease in serum prestine levels through TRβ in subclinical hypothyroidism patient, which in turn might affect hearing frequencies causing a rise in hearing thresholds.