Incorporation of waste and pozzolanic materials as partial replacement for the development of sustainable concrete
Sürdürülebilir beton gelişimi için atık ve pozzolanik malzelerin kısmi takviye olarak katılması
  1. Tez No: 623888
  2. Yazar: ALİ HAMZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCE CEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Modern yapı uygulamaları nedeniyle çimentonun aşırı miktarda üretilmesi, atmosfere önemli miktarda CO2 salınımı dolayısı ile çimentoyu öncü bir kirletici madde olarak tanımlamaktadır. Tez, çimentoya kısmi takviye malzemesi olarak kullanılan alternatif bağlayıcı maddelerin incelenmesiyle başlar. Tamamlayıcı çimento malzemesi, silika dumanı, portland çimentosuna kısmen takviye olarak kullanılırken, atık maddeler, mermer tozu ve öğütülşüm tuğla, bu tezdeki ince agregaların yerine kısmen takviye olarak kullanılmıştır. Çalışma, puzolanik betona atık maddeler katılarak uzun süreli mekanik özelliklerini ve dayanıklılık özelliklerini araştırmaktadır. Bu tezde çalışılan ana parametreler basınç dayanımı, su geçirgenliği, sülfat ve donma çözünmeye karşı direnç ve gözenekliliktir. Çimento hidratasyonu ve puzolanik reaksiyonlar gibi çimento matrisi içindeki kompleks kimyasal reaksiyonların gelişimi Taramalı Elektron Mikroskopu tarafından incelenmiştir. Malzeme karakterizasyonu, X-ışını flüoresan ve parçacık boyutu dağılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçlar, sadece puzolanlar ve atık maddeler kullanarak Portland çimentosu ve doğal kaynakların tüketimini %40'a düşürmekle kalmayıp uzun vadede betonun mekanik özelliklerini de arttırdığını gösterdi. Atıkların puzolanlarla birlikte kullanımı, su geçirgenliğinde ve gözeneklilikte belirgin bir düşüş sağladığı gibi sülfat atağa ve dondurma ve çözülmeye karşı direnci önemli ölçüde artırdı.
Özet (Çeviri)
Excessive production of cement due to modern construction practices frames cement as a leading pollutant of releasing significant amounts of CO2 in the atmosphere. The thesis begins with the examination of the alternative binding materials used as partial replacement to cement. Supplementary cementitious material, silica fume, is used as partial replacement to Portland cement whereas, waste materials, marble dust and crushed bricks, are used as partial replacement to the fine aggregates in this thesis. The study investigates the long-term mechanical properties and durability characteristics of pozzolanic concrete incorporated with waste materials. The main parameters studied in this thesis are compressive strength, water permeability, resistance to sulfate and freeze and thaw attack as well as porosity. The development of the complex chemical reactions within the cement matrix such as cement hydration and pozzolanic reaction are examined using Scanning Electron Microscope. Material characterization is carried out using X-ray florescence and particle size distribution. The results suggested that it is not only possible to reduce the consumption of Portland cement and natural resources up to 40% using pozzolans and waste materials but also enhances the mechanical properties of concrete at long term. The use of waste materials in combination with pozzolans showed a dramatic decrease in water permeability and porosity as well as improved the resistance against external sulfate attack and action of freeze and thaw significantly.