Kur'ân-ı Kerîm'de evliliğin sonlandırılması
Termination of marriage in the Holy Qur'an
- Tez No: 623903
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızın amacı Kur'ân-ı Kerim'de talâk âyetlerini mealler ve tefsirler üzerinden incelemek, tartışmalı konular ve günümüz uygulamalarının varsa dayanaklarını tesbit etmektir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte yöntem ve kavramsal çerçeve üzerinde durduk. Birinci bölümde İslam toplumunda hayati bir öneme sahip olan evlilik müessesesine verilen önemden bahsettik Yine burada insan hayatında evliliğin esas, boşanmanın ise haksızlıkları gidermede son çare olduğunu göstermesi bakımından ailede oluşan geçimsizlik halinin iyileştirilmesine yönelik Kur'ân'ın ortaya koyduğu tedbirleri inceledik. Bütün bu tedbirlere rağmen yürümeyen aile birlikteliğinin sona erme şekillerini işledik. İkinci bölümde Kur'ân-ı Kerim'de Talâk hükümleri kapsamına giren konular üzerinde durularak konunun daha iyi anlaşılması için öncelikle talâkın gerçekleşme şekilleri ve bunların geçerliliğinden bahsedildi. Karı, koca ve hâkimin boşama yetkisi hakkında bilgi verdik. Talâk çeşitlerine yer vererek Ric'î, Bâin, Sünnî ve Bid'î Talâk'ı işledik. Talâk'ın Hukukî Sonuçları başlığı altında iddet, mehir, nafaka, süknâ ve müt'a konularında Talâk'ın doğurduğu hukuki sonuçları ele aldık. Bu bölümün son kısmında şekil olarak talâka benzemeyen, ancak sonuç itibariyle talâk gibi değerlendirilen zıhâr, îlâ ve liân konularını açıklamaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise özellikle günümüzde tartışmaların odağında yer alan talâk konusu ile ilgili meselelerin Kur'ân-ı Kerim'den delillerle açıklanmasına, yanlış ve Kur'ânî olmayan uygulamaların tespit edilmesine ve soru işaretlerinin giderilmesine çalıştık. Bu bölümde boşama yetkisinin devri, tahkim müessesesi, dövme âyeti, boşanmadan sonra nafaka mükellefiyeti ve boşanmalarda şahit tutulması konularına değindik. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara Sonuç kısmında yer verdik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research divorce verses in the Holy Qur'an in terms of meaning and interpretation. Another aim of this study is to ascertain today's practice. Our work consists of an intoduction and three parts. We put on emphasis on the method and conceptual framework in the introduction. In first chapter, we talked about the importance which is given to the institution of marriage, which is of vital importance in the Islamic Society, We also indicated here that marriage is essential in human life but the divorce is the last solution, We have examined the measures set out by the Holy Qur'an. We have processed the ways in which family togetherness has ended despite all the measures. In the second part, we focused on the issues that fall within the scope of the provisions of talag in the Holy Qur'an. In order to better understand, we mentioned the methods of realizition of talaq and their validity. We gave information on the husband and wife an the judge's authority to divorce. We handled Ric'i, Bain, Sunni and Bid'i talaq by providing them with various of talaq. We discussed the legal consequenses of talaq on the issues of Iddet, Mehir, Nafaka, Sukna and Muta under the tittle of“Legal Consequences”. In the last part of this section, we tried to explain the issues of Zihar, İla and Lıan which don't resemble talag in shape but they are considered as it. In the third chapter we tried to explain the topics related to talaq, which are in the centre of discussions today. We also gave evidence from the Holy Qur'an to identify wrong and non-Qur'anic practices and to eliminate the question marks, In this part, we mentioned the transfer of divorce authority, arbitration institution, beating verse, alimony obligation after divorce and keeping witnesses in divorces. We included our results which we obtained in our study in the conclusion.