Basit endometrial hiperplazide levonorgestrel salgılayan rahim içi sistem (Ls-Ris) kullanımının uterin arter, uterin volüm ve endometrium üzerine etkisi
The effect of levonorgestrel releasing intrauterine system (Lr-Ius) on uterine artery, uterine volume and endometrium in simple endometrial hyperplasia
  1. Tez No: 623902
  2. Yazar: İLKBAL TEMEL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DANSUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAC: Bu çalışmanın amacı levonorgestrel salgılayan intrauterin sistemin, basit endometrial hiperplazili kadınlarda olan etkisini değerlendirmektir. MATERYAL METOD: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde basit endometrial hiperplazi nedeniyle levonorgetrel salgılayan intrauterin sistem kullanan 54 hastaya ait uterin arter akımı, uterin volüm, hemoglobin değişikliklerinin ve 6 ay sonraki endometrial biyopsilerinin incelenmesi. BULGULAR: 50 olgu 6 aylık kontrolü tamamladı. Bu hastalarda endometrial hiperplazide regresyon izlenmişken, uterin arter resistans indeks, pulsatil indekslerde ve uterin volümde anlamlı bir değişiklik olmazken, endometrial kalınlıkta azalma, hemoglobin ve hemotokrit seviyelerinde artma tespit edilmiştir. SONUÇ: Menoraji ve basit endometriyal hiperplazili hastalarda LS-RİS, oral tedavi ve histerektomiye alternatif, güvenli bir yöntem olarak görülmektedir. LS-RİS menoraji ve atipisiz basit endometriyal hiperplazi tedavisinde etkin bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of levonorgestrel releasing intrauterine system among women who have simple endometrial hyperplasia Subjects and Methods: 54 women who were submitted to levonorgestrel releasing intrauterine system with a diagnosis of simple endometrial hyperplasia conducted to study. Uterin artery measurements, uterine volume, alterations on haemoglobin concentrations and follow up endometiral biopsies after 6 months were analysed. Results: 50 women completed the 6 month period. Among these women regression was recorded in endometrial hyperplasia. Uterine artery resistance index, pulsatility index and uterine volume did not show any significant difference. Reduction in endometrial thickness and increasing levels of haemoglobin and haemotocrit concentrations also determined Conclusions: LR-IUS seems to be a confident alternative medical approach to oral theraphy and hysterectomy among menorrohagic women and who have simple endometrial hyperplasia . LR-IUS may be used as an effective procedure for menorrohagia and simple endometrial hyperplasia.