Muhammediye ve Envârü'l-Âşıkîn'de Hz. Ali
Hazrat Ali in Muhammmediye and Envârü'l-Âşıkîn
  1. Tez No: 623978
  2. Yazar: MÜNÜRE BEYHAN ERGİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada XV. yüzyılda Gelibolu'da yaşamış iki âlim mutasavvıf kardeş, Yazıcıoğlu Mehmed ve Yazıcıoğlu Ahmed Bîcân'ın telif etmiş oldukları eserleri Muhammediye ve Envârü'l-Âşıkîn'de yer alan Hz. Ali tasavvurları incelenmiştir. Söz konusu eserlerde yer alan Hz. Ali tasavvurları tespit edilirken müelliflerin yaşadıkları dönem ve hayatlarında çok önemli bir yere sahip olan Gelibolu şehri, çalışmamızın sınırları içerisinde sosyal, siyâsî ve kültürel olarak incelenmiştir. Bununla birlikte müelliflerin bilhassa tasavvufî şahsiyetlerinin oluşmasında etkili olan ve müntesibi oldukları Bayramî tarîkati ve umdelerine de değinilmiştir. Tüm bu unsurların tespiti, müelliflerin eserlerini nasıl bir zemin üzerine inşa ettiklerini anlamamıza imkân tanımıştır. Çalışma esnasında eserlerde yer alan Hz. Ali tasavvurları ortak başlıklar altında tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the conception of Hz. Ali through the common themes found in the works of Yazıcıoglu Mehmed and Yazıcıoglu Ahmed Bîcân, two Sufi scholars who lived in 15th century Gelibolu. The specific works considered are titled Muhammediye and Envârü'l-Âşıkîn. Due to its prominence in the lives of the Yazıcıoglu brothers, the city of Gelibolu is also examined from a scoial, political and cultural perspective. Additionally, the Bayramiyya order is evaluated due to its influence on the emergence of Sufi characteristics in the writers, who were also members of the order. Conducting indept research into the background and surroundings of the Yazıcıoglu brothers helped to determine the principles by which they constructed their famous works.