Lojistik hizmetlerde etkin depo yönetimi ve gıda sektöründe bir uygulama
Efficient warehouse management in logistics services and application in food sector
- Tez No: 623979
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Artan rekabet koşullarıyla birlikte her geçen gün lojistik operasyonların süreçler içindeki önemi artmaya başlamıştır. Lojistik süreçler, işletmelere rekabet ortamında farklılık yaratarak bir adım öne geçmesini sağlamaktadır. Lojistik operasyon süreçlerinin en önemli amaçlarından birisi doğru ürünün, doğru miktarda, istenilen zamanda ve hasarsız olarak bulunmasını sağlamaktır. Bütün bu kriterleri sağlamada depo süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi çok önemlidir. Nakliye ve dağıtım süreçleri, depo süreçlerinin devamı niteliğinde olduğu için depo yönetim süreçlerinde yaşanacak en küçük problem lojistik hizmetin tamamını etkilemektedir. Lojistik hizmetlerde depo süreçlerini etkin yönetebilmek için pek çok faktörü göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Deponun yerinin doğru seçimi, doğru raf sistemi, uygun ekipman kullanımı, bilgi sistemleri altyapısı, operasyonel performans takip sistemi gibi pek çok etken bir depo operasyonunu etkilemektedir. Bu çalışmada lojistik hizmetlerde etkin depo yönetimi için göz önünde bulundurulması gereken etkenleri tespit için saha araştırmaları yapılmıştır. Gerekli saha araştırmalarını yap-tıktan sonra etkin depo yönetimi ölçmek için bir soru listesi geliştirilmiştir. Geliştirilen anket gıda sektörüne hizmet veren lojistik şirketlerine uygulanmış ve yapılan analizler sonucunda anket formunun nihai haline ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of logistics operations in the processes has started to increase each passing day with the increasing competitive conditions. Logistics processes enable organizations to take a step forward by creating a difference in the competitive environment. One of the most important goal of the logistics operation processes is to ensure that the right product is found in the right quantity, at the desired time and to be undamaged. It is very important to manage warehouse processes effectively in meeting all these criteria. Since the transportation and distribution processes are the continuation of the warehouse processes, a small problem in warehouse management processes affects the whole logistics service. In order to manage warehouse processes in logistics services effectively, many factors must be taken into consideration. A number of factors affect a warehouse operation, including the right choice of warehouse place, proper shelf system, usage of the proper equipment, information systems infrastructure, and operational performance monitoring system. In this study, field surveys were conducted to determine the factors that should be considered for efficient warehouse management in logistics services. After performing the required field research, a list of questions was developed to measure the effective ware-house management. The survey was applied to the logistic companies serving the food sector and as a result of the analyzes, the final state of the question list has been reached.