Kent markalaşmasında müze
Museum in city branding
- Tez No: 623977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Müzeler, ait oldukları kentin kültürel mirasının en yakın takipçisidir. Müzenin; geçmişi ve uygarlığı sanat eserleriyle ortaya koyarak şehrin marka değerine katkı verdiği düşünülmektedir. Şehir müzeleri, bir kentin de marka imajı, değeri, kişiliği ve kimliğinin oluşmasında önemli bir noktadır. Bu tez; marka kent olma noktasında müzenin yerini incelemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden Derinlemesine Mülakat Yöntemi kullanılarak elde edilen veriler betimlenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Rahmi Koç Müzesi oluşturmaktadır. Yapılan mülakat sonucunda bir kentin marka olabilmesinde kentin müzelerinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Museums are the closest followers of the cultural heritage of the city to which they belong. Museum; It is believed that it contributes to the brand value of the city by revealing its past and civilization with works of art. City museums are an important point in the formation of the brand image, value, personality and identity of a city. City museums are an important point in the formation of the brand image, value, personality and identity of a city. In this thesis, the place of the museum in the point of being a brand city is examined. In the research, the data obtained by using the In-depth Interview Method, which is one of the qualitative research methods, is described. Istanbul Rahmi Koc Museum is the sample of the research. As a result of the interview, the importance of the museums of the city was emphasized in becoming a brand.