Tüberkülin cilt testi pozitifliği olan hastalarda Quantiferon- tb gold testinin değerlendirilmesi
Evaluation of Quantiferon- tb gold test in patients with tuberculin skin test positivity
- Tez No: 623988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık 1/3 ü Mycobacterium tuberculosis ile enfekte olduğu bilinmektedir. Tüberkülozun (TB) erken tanı ve tedavisi TB kontrolünde önemli yere sahiptir. TB kontrolünde en büyük güçlük, tanı koymak, prognozu öngörmek ve latent tüberküloz enfeksiyonu (LTBE) olan kişilere aktif enfeksiyon gelişmeden tedavi vermektir. LTBE tanısında yıllardır tüberkülin cilt testi (TCT) kullanılmaktadır. Bu test birçok durumda yalancı pozitif ve negatif sonuçlar verdiği için altın standart test değildir. Son yıllarda M. bovis, Bacille Calmette-Guerin (BCG) suşları ve birçok non tüberküloz mikobakteride bulunmayan, sadece M. tuberculosis genomunda yer alan 'region of difference 1' (RD1) gen segmentinin saptanması ve bu gen segmenti ürünlerine özgün immun yanıtların ölçülüyor olabilmesi, TB infeksiyonun saptanmasında yeni bir test fikrini doğurmuştur. Bu çalışmada, BCG aşısı bulunan çocuklarda LTBE tanısında QuantiFERONTB gold in-tube test (QFT-GIT) ile TCT karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmada 2008-2011 yılları arasında bilinen TB temas öyküsü olmayan TCT pozitif 81 çocuk prospektif olarak değerlendirildi. Hastalar yaşlarına, TCT uygulanma nedenlerine, BCG aşı skar sayılarına ve TCT endurasyonuna göre gruplara ayrıldı. Ön-arka, yan akciğer grafileri ve gerek görülürse bilgisayarlı tomografi uygulandı. Çalışmada ortalama yaşı 94.8 ± 51.9 ay olan (6-193 ay arasında) 48 erkek (%59.3) ve 33 kız (%40.7) vardı. Altmış dokuz (%85.2) çocukta bir ve 12 (%14.8) çocukta iki BCG skarı mevcuttu. TCT endurasyon çapları 65 (%80.2) çocukta 15-19 mm ve 16 (%19.8) çocukta ≥ 20 mm idi. Çalışmaya alınan 12 (%14.8) hastada QFT-GIT pozitfliği bulundu. QFT-GIT pozitif hastalar üçlü antitüberküloz tedavi veya izoniazid (INH) ile tedavi edildi. Üç yıllık çalışma döneminde, antitüberküloz ilaçlarla tedavi edilmeyen çocuklar arasında TB hastalığı saptanmadı. BCG aşısının rutin olarak uygulandığı ülkelerde, özellikle düşük riskli çocuklarda, LTBE yanlış pozitif tanı ve tedavisini dolayısıyla ilaç yan etkilerini azaltabileceğinden pozitif TCT sonuçlarının interferon-gama (IFN-γ) tabanlı testlerle konfirme edilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
It is known thatapproximately 1/3 of the world's population is infected by mycobacterium tuberculosis. Early diagnosis and treatment of tuberculosis (TB) has a very important role in TB control. In TB control, the biggest difficulty is diagnosing, predicting prognosis and giving protective treatment to the people having latent tuberculosis infection (LTBE) before the ilness doesn't develop. In LTBE diagnosis, tuberculin skin test (TST) has been used for ages. This test isn't gold standard because it gives false posştive and negative results in many circumstances. In recent years, M.bovis, Bacille Calmette-Guerin (BCG) strains and staingthe segment 'region of difference' (RD1), not find in many nontuberculosis mycobacterium, only existing in M. tuberculosis genome and being measured of immune results which are original of this gene segment's products suggest that a new test will be developed in TB infection diagnosis. In this study, we aimed to compare QuantiFERON-TB gold in-tube test (QFT-GIT) and TST as a diagnosis of LTBE in the children with BCG vaccine. We evaluated 81 children in the study who have positive TST result without a known history of tuberculosis contact from 2008 to 2011 prospectively. Patients were separated into groups according to their ages, the reason of TST application, number of BCG vaccination scars and diameter of TST induration. Posteroanterior, lateral chest radiographies and computerized tomography, if necessary, were performed. The study consists of 48 (59.3%) boys and 33 (40.7%) girls with a mean age of 94.8 ± 51.9 months (ranged from 6 to 193 months). Sixty nine (85.2%) children had one and 12 (14.8%) had two BCG vaccination scars. The TST induration diameters were 15-19 mm in 65 (80.2%) children and ≥ 20 mm in 16 (19.8%) children. QFT-GIT positivity was found in 12 (14.8%) of the evaluated patients. QFT-GIT positive patients were treatedwith triple anti-tuberculosis regime or isoniazid (INH). In three years period of study, there were no TB disease observed among the children who had not been treated with anti-tuberculosis drugs. As a result of the study it is suggested to confirm positive TST results with tests based on interferon-gamma (IFN-γ) because it can reduce false positive diagnosis and treatment of LTBE, thus adverse reactions of drugs, in countries where BCG vaccination is routinely recommended especially for low risk children.