Tnf-? inhibitörü alan hastaların tüberküloz açısından QuantiFERON-TB gold ve tüberkülin cilt testi ile değerlendirilmesi
Evaluation for tuberculosis with QuantiFERON-TB gold IT test and tuberculin skin test in patients treated with tnf-? inhibitors
- Tez No: 242484
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Romatolojik hastalıkların TNF-? inhibitörleri ile tedavisinde, daha çokLTBE'nun reaktivasyonu sonucu gelistiği düsünülen, aktif TB oranlarında artıs gözlenmistir.LTBE arastırmasında baslıca tanı yöntemi olarak kullanılan TCT'nin, özellikle bu hastagrubunda kısıtlamaları vardır. Çalısmanın amacı, romatolojik hastalıkları olan hastalarınLTBE ve aktif TB yönünden arastırılmasında QFT-IT ve TCT'nin tanıya katkısınıdeğerlendirmektir.Hastalar ve Metot: Romatolojik hastalığı olan 92 ardısık hasta (anti-TNF tedavi alan27, alması planlanan 25 ve 40 konvansiyonel tedavi alan kontrol hastası) çalısmanınbaslangıcında, klinik ve radyolojik değerlendirmelerin yanı sıra, TCT ve QFT-IT testiyledeğerlendirildi. Çalısmanın 4. ayında anti-TNF tedavi alanlar (n=44) ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: Increasing ratio of active TB, thought to be occurred by reactivation ofLTBE, has been seen after treatment with TNF-? inhibitors in rheumatic diseases. Diagnosisof LTBE is based mainly on the TCT, has certain limitations, especially in this patients group.The aim of this study is evaluating contributions of TCT and QFT-IT, in screening LTBE anddetecting active TB in patients with rheumatic diseases.Patients and methods: At the beginning of the study, 92 consecutive patients withrheumatic diseases (27 have been administrated anti-TNF treatment, 25 were consideredcandidates for anti-TNF treatment and 40 control patients have been treated conventionally)evaluated with TCT and QFT-IT besides clinical and radiological assessment. On fourthmonth of the study, patient treated with anti-TNF agents (n=44) and on twelfth month, allpatients (43 treated with anti-TNF agents and 39 control patients) evaluated with sameparameters.