Türkiye'de turunçgil alanları
Citrus areas in Türkiye
  1. Tez No: 62404
  2. Yazar: SELVER ÖZÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
156 ÖZET Bu araştırmada Türkiye'de turunçgil alanları, üretimindeki gelişmeler, üretim bölgeleri ve bu bölgelerdeki illerin durumu ele alınmıştır. Turunçgil meyveleri üretim miktarı bakımından, dünyada üretilen bütün meyveler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Turunçgillerin anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya'nm tropik ve subtropik bölgeleridir. Genellikle turunçgiller 40° kuzey ve güney enlemleri arasında üretilmektedir. Daha çok ticari üretim alanları Akdeniz iklimi etkisindeki bölgelerde bulunmaktadır. Akdeniz turunçgil alanları yazlan sıcak ve kurak subtropikal bir iklime sahiptir. Buralarda bütün kıyı bölgeleri bazen don tehlikesine maruz kalmaktadır. Karadeniz ve Ege bölgelerinde ciddi don tehlikeleri görülmektedir. Karadeniz bölgesinin turunçgil alanları Ordu'dan Artvin'e kadar serin ve nemli iklim alanları üzerinde bulunmaktadır. Turunçgillerin yıllık su tüketimleri 800-1000 mm arasmda olduğu için Doğu Karadeniz bölümü dışında kalan alanlarda sulama yapılması zorunludur. Genellikle Türkiye turunçgil alanları 0-250 m arasmda yoğunlaşmaktadır. 1995 verilerine göre, Türkiye turunçgil alanları yaklaşık 75 500 ha alan kaplamaktadır. Türkiye turunçgil üretiminde büyük bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle Türkiye'nin meyve üretimi içinde turunçgillerin alanı, üretim ve ihracatı artış göstermektedir. Türkiye turunçgil üretiminde Cumhuriyetin ilanından sonra büyük gelişmeler olmuştur. En çok turunçgil üretilen bölge Akdeniz'dir ve bunu Ege ve Karadeniz157 bölgeleri izlemektedir. Üretimin %85'inden fazlası Akdeniz, %13'ü Ege ve %0.3'ü Karadeniz bölgesinden sağlanmaktadır. 1995 istatistiklerine göre Türkiye'de 24 413 000 adet turunçgil ağacından toplam 1 781 650 ton turunçgil elde edilmiştir. Son zamanlarda turunçgil tüketimi ve üretimi arasındaki ilgi, tüketim araştırma projeleri tararında belirlenmiştir. Türkiye'de turunçgil üretiminin %70'i tüketilmektedir. Kişi basma ortalama tüketim 20 kg'dır ve yıllık iç tüketim artışı %2.2 oranındadır. Yapılan araştırmalara göre ülkemiz turunçgil tarım ve ticaretinde dünyadaki yerini koruyacaktır. Tahminlere göre Türkiye'nin toplam turunçgil üretimi yaklaşık yıllık 40 000 tonluk artışla 2000 yılında 1 975 000 tona ve 2005 yılında 2 176 000 tona ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
158 SUMMARY In this paper, development of citrus areas and production, production regions and situation of provinces in these areas are discussed in Türkiye. Citrus fruits, as to amount of production takes the second rank among the fruit which are grown all over the world. The native lands are the tropical and subtropical regions of Southern and Southeasthern Asia. Currently citrus is grown primarly between the latitudes 40° N and 40° S. More northern and southern locations of commerical productions in Mediterranean climates where exist temperatures are moderated by ocean winds. The Mediterranean citrus distict have a subtropical climate with hot and dry summers. Citrus area on the East Black Sea region from Ordu to Artvin have cool and wet climates. All coastal areas are subject to some frost damage. The East Black Sea region and Izmir and Aydm district along the Agean region are subject to serious frost damage. Citrus fruits average water consumption are 800-1000 mm so other regions has to watering outside the East Black Sea region. Generally Türkiye citrus areas are 0-250 m from sea label. In 1995, Türkiye citrus plantings probably totalled about 75 500 ha. Türkiye has a very big potential for citrus growing. Due to this, the importance and land of citrus into fruit growing and rate of citrus export and production of Türkiye into world is rising. In Türkiye citrus growing has made great progress after the Republic has been founded. Citrus growing is developing rapidly everyday and the development is better than it is expected. Türkiye citrus production is fragmented into many widely separated coastal producing areas. The main growing region is Mediterranean and followed by Agean and Black Sea regions. Over 85 % of production is obtained from Mediterranean Sea coastal areas. Black Sea region has 0.3% and Agean region has 13% citrus production into total production of Türkiye.159 According to 1995 statistics, Türkiye has got 24 413 000 citrus trees and 1 781650 tons citrus fruits production. Recently citrus consumption and growing interest is getting rise, but this interest and consumption must be directed by research project so that it makes new addition to the economy of region and country. Citrus productions 70 % consumption in Türkiye and avarage consumption are 20 kg for a person. Türkiye will keep is important place in the world citrus production and trade in the future. It has been forecasted that Türkiye' s total citrus production reach to will 1 975 000 tons in 2000 and 2 176 000 tons in 2005 with on annual increase of approximately 40 000 tons.