Reşadiye ilçesi (Tokat) coğrafyası
Geography of reşadiye district
- Tez No: 62403
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
196 ÖZET Araştırma sahasını oluşturan Reşadiye ilçesi Karadeniz Bölgesinin, Orta Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Tokat iline bağlı 11 ilçeden, 1.162 km2 alanla 3. sırada, 60.971 kişilik nüfusu ile 6. sırada yer almaktadır. İskefsür Bucağı olarak bilinen bölgeye 1906 yılında ilçe statüsü verilmiş, ilçe merkezi olarak ta bu günkü yerinde Reşadiye ilçe merkezi kurulmuştur. İlçedeki hızlı imar 1939 yılına kadar devam etmiş ve 27/28 Aralık 1939 gecesi meydana gelen depremde taş üstünde taş kalmamış ve ilçede toplam 2.000 kişi vefat etmiştir, fay hattı üzerinde kurulmuş olan ilçe eski yerinden 1 km. daha kuzeye doğru çekilmiş ve tekrar inşa edilmiştir. Canik Dağları'nın üst kısımları sanıldığı gibi arızalı değildir. Üzerinde platolar vardır. Canik Dağları'nın güneyinde doğu-batı istikametinde uzanan Kelkit Oluğu vardır. Kelkit Çayı ile Yeşilırmak arasında bir dağ silsilesi daha vardır. İlçenin en yüksek yeri 2.183 m. yüksekliğindeki Erdembaba Tepesidir, 450 m. yüksekliğindeki Darıdere Köyü ise en alçak bölgesidir. En alçak ve en yüksek yerleri arasında 1.700 m. yükseklik farkı vardır. Meteorolojik değerlerde yapılan inceleme sonucunda ilçenin geçiş bölgesi üzerinde olduğu görülmektedir. Yağışlar en fazla ilkbahar mevsiminde düşer. Topraklarının büyük bir bölümü (%85) Kahverengi orman topraklarıdır. En büyük akarsuyu Kelkit Çayıdır. Yeraltı ve yerüstü kaynaklan bakımından çok zengindir. İlçede bulunan kaplıca romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. İlçenin bir bucağı ve 94 köyü vardır. İlçe merkezinin nüfusu 1990 yılında 12.321, köylerin nüfusları toplamı ise 48.650 kişidir. 1990 Yılında kişi başına 6.5 dekar arazi düşmektedir. Nüfus yoğunluğu tarım alanlarının daha geniş olduğu İskefsir bölgesinde fazladır. İlçeden hızlı bir göç vardır. İlçe nüfusuna kayıtlı 120.000 kişiden şu anda ancak 50.000 kişinin ilçede yaşadığı sanılmaktadır.198 SUMMARY Reşadiye, the district forming the research area is located in the Middle of the Black Sea Region, is one of the eleven district centers of Tokat. In 1906 it was established on the area known as before Iskefsür. Fast improvement in district continued until 1939. At the earth-quake of December 27/28 1939 night,everything had been completely destroyed. 2000 people had been died. The district situated on fault line has been drawn one km. north and was rebuilt. Kelkit Valley lies on east-west direction towards to the south of Canik Mountains. Between Kelkit Çayı and Yeşilırmak there is a mountain chain. The highest point in the district is Erdembaba Hill with a height value of 2183 m. The lowest part is Dandere Village with a height value of 450m. Regarding the results of meteorological values the district is on the cross zone. Rain is mostly seen during spring season.Kelkit Çayı is the biggest river. The district is veiy rich regarding the underground and overground sources. The thermal spring is well known for the rheumatismal diseases. The district has one sub-district and 94 villages. The population of the district center is 12321 in 1990 and the total population of the villages is 48650. In 1990 6.5 decares of land is calculated for one person.Population density is greater in the İskefsir Region which has much more agricultural area.There is a big migration out. The most important part of the commercial activities in the district is agriculture and stock-breeding.
Özet (Çeviri)
198 SUMMARY Reşadiye, the district forming the research area is located in the Middle of the Black Sea Region, is one of the eleven district centers of Tokat. In 1906 it was established on the area known as before Iskefsür. Fast improvement in district continued until 1939. At the earth-quake of December 27/28 1939 night,everything had been completely destroyed. 2000 people had been died. The district situated on fault line has been drawn one km. north and was rebuilt. Kelkit Valley lies on east-west direction towards to the south of Canik Mountains. Between Kelkit Çayı and Yeşilırmak there is a mountain chain. The highest point in the district is Erdembaba Hill with a height value of 2183 m. The lowest part is Dandere Village with a height value of 450m. Regarding the results of meteorological values the district is on the cross zone. Rain is mostly seen during spring season.Kelkit Çayı is the biggest river. The district is veiy rich regarding the underground and overground sources. The thermal spring is well known for the rheumatismal diseases. The district has one sub-district and 94 villages. The population of the district center is 12321 in 1990 and the total population of the villages is 48650. In 1990 6.5 decares of land is calculated for one person.Population density is greater in the İskefsir Region which has much more agricultural area.There is a big migration out. The most important part of the commercial activities in the district is agriculture and stock-breeding.