KU70, SIRT1 ve SIRT6 proteinlerinin diyabetik testis dokusundaki rolü
Role of KU70, SİRT1 and sirt6 proteins in diabetic testis tissue
- Tez No: 624053
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR KIZILAY ÖZFİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diyabetik erkek infertilite/subfertilitesi, günümüzde diyabetin önemli komplikasyonları arasında yerini almış, bu komplikasyona sebep olan moleküler mekanizmalarla ilgili oldukça fazla araştırma yapılan ve çözüm bekleyen bir sağlık sorunudur. Diyabetik erkek infertilitesinin altında yatan moleküler mekanizmaların aydınlatılması ve elde edilen verilerle yeni tedavi metodlarının geliştirilmesi, sorunun çözümü için önem arz etmektedir. Buradan hareketle çalışamamızda; KU70, SIRT1 ve SIRT6 proteinlerinin bahse konu mekanizmalar içerisindeki rolünün aydınlatılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Stabil laboratuvar koşulları altında tuttuğumuz Sprague Dawley erkek sıçanlardan, kontrol grubu (n=8) ve tek doz 50 mg/kg streptozotosin uygulanan diyabet grubu (n=8) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetic male infertility/subfertility is one of the most important complications of diabetes today. It is a health problem that has been investigated a lot of molecular mechanisms causing this complication. The clarification of the molecular mechanisms underlying diabetic male infertility and the development of new treatment methods with the data obtained are important for the solution of this problem. In our study we aimed to contribute to the elucidation of the role of KU70, SIRT1 and SIRT6 proteins in these mechanisms. Sprague Dawley male rats were divided into control (n=8) and single dose of 50 mg/kg streptozotocin administreted diabetic groups (n=8) which were kept under stable laboratory conditions. In the diabetes group, all histopathological findings in testes tissues according with literatüre were obtained by light and electron microscopic examinations.