Tip 2 diyabeti olan kişilerde pilates egzersizleri ve farkındalık eğitiminin sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of pilates exercises and awareness education on health-related physical fitness parameters in TYPE 2 diabetes
- Tez No: 624054
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tip 2 diyabetli bireylerde diyabet farkındalık eğitimi ve pilates egzersizlerinin sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini araştırmaktı. Pilates eğitiminin Tip 2 diyabetlilerde, fiziksel uygunluk parametreleri, core stabilite, diyabet bilgi ile diyabet stres düzeyleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini inceleyen çalışmamız randomize, kontrollü, değerlendirici- kör olarak planlandı. Çalışmamıza tip 2 diyabet tanılı çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 50 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak Pilates ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pilates grubu 8 hafta, haftada 3 gün Pilates programına alındı. Kontrol grubuna gevşeme ve solunum egzersizlerinden oluşan bir ev programı verildi. Bireyler çalışma öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Fiziksel Uygunluk parametreleri; bel çevresi ölçümü, kalça çevresi ölçümü, bel kalça oranı, altı dakika yürüme testi, otur eriş testi ve kavrama kuvveti ile, core stabilite; gövde fleksörleri endurans testi, sağ-sol lateral köprü testi ve ''prone bridge'' testi, modifiye ''Biering Sorensen'' testi, ''Sit-ups'' testi, Modifiye ''Push-up'' testi ile, Fiziksel aktivite düzeyi; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile, diyabet bilgileri; diyabet bilgi testi ile, diyabet stress düzeyleri; diyabet stress anketi ile, yaşam kalitesi ise; Kısa Form-36 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of diabetes awareness training and pilates exercises on health-related physical fitness parameters in individuals diagnosed with type 2 diabetes. Study planned randomized, controlled and assessor-blinded. 50 individuals who were diagnosed with type 2 diabetes and who were eligible for inclusion criteria were included. The patients were randomly divided into two groups as Pilates and control group. Pilates groups were included in the Pilates program for three times a week. The control group received a home program of relaxation and breathing exercises. Health-related physical fitness; with waist circumference measurement, hip circumference measurement, waist hip ratio, six minute walking test, sit access test and grip strength, Core stability; with lateral bridge test, trunk flexion test,“prone bridge”test, modified ''Biering-Sorensen'' test, ''Sit-ups'' test, Modified ''Push-up'' test, Physical activity level; with İnternational physical activity questionnaire, diabetes information; with diabetes knowledge test, diabetes stress levels; with diabetes stress questionnaire the quality of life; with Short Form-36 were evaluated.