Tip 2 diyabeti olan kişilerde hastalık algısının ve ilaç uyumunun diyabet kontrolü üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of perception of illness and drug compliance on diabetes control in with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 670215
  2. Yazar: AYSUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Diyabetik hastaların tedaviye uyumu glisemik kontrolü olumlu etkileyerek akut komplikasyonların oluşmasını engeller, kronik komplikasyonların oluşmasını geciktirir. Kronik hastalıklarda tedaviye uyum hastaların içinde bulundukları durumu nasıl algıladıklarından ve bazı sosyodemografik özelliklerden etkilenmektedir. Çalışmamız, Tip 2 DM'li hastalarda hastalık algısı ve ilaç uyum düzeylerinin belirlenip bunların glisemi değerleri üzerine etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olup örneklemini, 01.12.2020 – 26.02.2021 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üsküdar Diyabet Merkezi diyabet polikliniklerine başvuran 348 Tip 2DMhastası oluşturdu. Çalışmaya alınan hastalara; sosyodemografik özellikler ile diyabet hastalığı ve ilaç kullanım durumu hakkında hazırlanan bir anket formu, Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 ve Kısa Hastalık Algı Ölçeği uygulandı. Glisemik kontrol hedeflerine ulaşmayı değerlendirmek için son 3 ayda bakılan HbA1c ve açlık plazma glukozu ile evde ölçülen kan şekeri değerleri kullanıldı. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Diabetic patients' adherence to the treatment prevents acute complications and delays chronic complications by affecting glycemic control. Adherence to treatment in chronicdiseases is affected by how patients perceive theirsituation and some sociodemographic characteristics. The aim of this study is to determine the perception of illness and drug compliance levels in patients with Type 2 DM and to examine their effects on glycemia values. MATERİAL AND METHODS: This study was a descriptive, cross-sectional study. The sample of this study consisted of 348 voluntary patients who applied to diabetes outpatient clinics in SBÜ İstanbul Fatih Sultan Mehmet Educational and Research Hospital between 01.12.2020 – 26.02.2021 and who were diagnosed as diabetes mellitus. A survey designed to check the status and sociodemographic characteristics and drug use, Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) and Brief Illness Perception Scale (BIPS) was administered to the included patients. HbA1c and fasting plasma glucose values measured in the last 3 months and blood glucose values measured at home were used to evaluate the achievement of glycemic control goals. The data obtained from this study were analyzed using SPSS 25 software package.