Sporcuların stresle başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesinde sürekli sportif güven ve sürekli kaygı düzeylerinin rolü
The role of sport trait confidence and trait anxiety on determining the stress coping strategies of athletes
- Tez No: 624099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı sporcuların sürekli sportif güven ve sürekli kaygı düzeylerinin, stresle başa çıkma yöntemlerinin belirlemesindeki rolünü araştırmak ve sporcuların stresle başa çıkma yöntemleri ile sürekli sportif güven ve sürekli kaygı düzeylerini cinsiyet, spor türü ve spor deneyimine göre incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü 216 erkek (X̄yaş=21.70±2.96) ve 173 kadın (X̄yaş=20.60±1.99) toplam 389 (X̄yaş=21,21 ±2,63) sporcu katılmıştır. Farklı spor branşları ile uğraşan sporcuların spor deneyimi 6.95 ± 3.81 yıldır. Sporcular çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu ile birlikte“Spor Kaygı Ölçeği-2 (SKÖ-2)”, ''Sürekli Sportif Güven Envanteri'' ve ''Sporda Stresle Başa Çıkma Stratejileri Envanteri'' uygulanmıştır. Verilerin analizinde çoklu hiyerarşik regresyon analizi ve bağımsız örneklemlerde t-testi kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuçlar: Analiz sonuçlarına göre sürekli sportif güven; hayal etme, düşünce kontrolü, çaba sarf etme, gevşeme, zihinsel analiz ve destek arama alt boyutlarının pozitif yönde anlamlı belirleyicisi iken (p0,05) bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the role of the levels of trait sport confidence and trait anxiety of athletes in determining the strategies to cope with stress and to analyze the correlation of strategies of athletes to cope with stress, trait anxiety and trait confidence in accordance with gender, type of sport and sport experience. Material and Methods: Two hundred and sixteen male (X̄yaş=21.70±2.96) and one hundred and seventy three female athletes (X̄yaş=20.60±1.99) who are over the age of eighteen have participated in this study. The sport experience of athletes' who occupy with different types of sport is 6.95 ± 3.81 years. Athletes participated in this study voluntarily.“Personal Information Form”,“Sport Anxiety Scale-2”,“Trait Sport-Confidence Inventory”and ''Invantaire des Stratégies de Coping en Compétition Sportive'' were administered to participants. Multiple hierarchical regression analysis and independent t-test were used to analyze the data. Findings and Results: According to the findings, while trait sport confidence is positive predictor (p0,05) between trait sport confidence, distancing and mental distraction dimensions of according to analysis.