Ultrasonografi eşliğinde yapılan infraklavikular blok ile interskalen bloğun önkol doku oksijenasyonuna etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of infraclavicular and interscalen block on oxygenitaon of the forearandomizedrm : Controlled study
  1. Tez No: 624119
  2. Yazar: EREN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamızda infraklavikular blok ve interskalen bloğun ön kol doku oksijenasyonu üzerine etkisini USG ile ölçülen akım hacmi (AH), perfüzyon indeksi (PI) ve near infrared spektroskopi (NIRS) ile ölçülen rejyonal oksijen saturasyonu (rSO2) değerlerini kaşılaştırarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya elektif veya acil kol, dirsek ve önkol cerrahisi geçirecek 18-65 yaş arası, ASA I-III risk grubunda 104 hasta dahil edildi. Amerikan anestezistler derneği (ASA) rutin monitorizasyonu takiben (ortalama arter basıncı (OAB), EKG, pulse oksimetre) PI ve rSO2 ölçümü için işlemin yapılacağı taraf 2. parmağa pulse oksimetre sensörü, ön kol 1/3 proksimal lateral kısıma rSO2 (tissue oxygen saturation) sensörü yapıştırıldı. Dopler USG kullanılarak ve antekubital fossanın 2-4 cm proksimalinden brakial arter görüntülenerek ölçümler yapıldı. Time Average Velocity (TAV), Brakial Arter Çapı (BAÇ), Brakial Arter Alanı (BAA), (AH), PI ve rSO2 değerleri işleme başlamadan önce kayıt altına alındı. Lokal anestezik olarak 10ml %2'lik lidokain ve 10ml %0.05'lik markain hazırlandı. Hastaların işlem öncesi değerleri kaydedildikten sonra her iki grup için de USG eşliğinde sinir stimülatörü de kullanılarak Grup I'e infraklavikular blok, Grup II'ye interskalen blok uygulandı. Blok işlemi tamamlandıktan sonra 10., 20. ve 30. dakikalarda OAB, kalp atım hızı (KAH) ve TAV, BAÇ, BAA, AH, PI ve rSO2 değerleri tekrar ölçülerek kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to research the oxygenation effects of infraclavicular and interscalen blocks on the forearm by comparing the blood flow (BF) values using the USG, Perfusion index (PI) and regional oxygen saturation (rSO2) values using Near infrared spectroscopy (NIRS) monitorization. Methods: 104 patients, aged between 18-65, with ASA Score I-III, undergoing elective or emergency arm, elbow and forearm surgery were included in the study. In addition to American SOciety of Anesthesiologists (ASA) routine monitorization, in order to measure the PI and NIRS values, pulse oxymetre sensor was put at the 2nd finger, and rSO2 to 1/3 proximal and lateral part of the forearm on the side that the procedure will be done. Fort the other parameters doppler USG was used. Brachial artery was viewed from 2 to 4 cm proximal of the antecubital fossa and values were measured. Time average velocity (TAV), brachial artery diameter (BAD), brachial arterial area (BAA), blood flow (BF), PI and tissue oxygen saturation (rSO2) values were recorded before the procedure. After recording the values before the procedure; Group I received USG and neurostimulator guided infraclavicular block, and Group II received interscalen block. Both groups received 10 ml 2% lidocain and 10 ml 0.05% marcaine for local anetshesia. After the block was administered MAP, HR, TAV, BAD, BAA, BF, PI and rSO2 values were measured and recorded at the 10th, 20th, and 30th minutes. Discussion : In both groups, regional hemodynamic parameters were higher at the 10th, 20th and 30th minutes than the first values, and the increase at the values were statistically signficant. When the increase percantage in PI and rSO2 values between the groups were compared; the increase in group I was found to be higher and statistically signifcant. When BF values were compared between the groups, it was found that the increase was higher in Group I, however it was statistically insignificant.