Sağlıklı insanlarda tam kan sayım parametreleri olan ortalama trombosit hacmi (MPV), ortalama eritrosit hacmi (MCV) ve eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) yaş, cinsiyet ve kan grubuna göre değişkenliğinin incelenmesi
In healthy people investigation of the variability of mean corpuscular volume (MCV), mean platelet volume (MPV), and red cell distribution width (RDW), which are the parameters of complete blood count, according to age and gender, and its relationship with abo blood group
  1. Tez No: 624121
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kan grupları ve tam kan sayımı parametrelerinin kliniko-patolojik olaylar ile ilişkili olduğu pek çok çalışmayla kanıtlanmıştır. Ancak yaptığımız literatür taramasında tam kan sayımı parametreleri olan ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) ABO kan grubu ile ilişkisini ve yaş ile cinsiyete göre değişkenliğini araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada birincil amaç olarak ABO kan grubu ile MCV, MPV ve RDW ile arasındaki ilişki incelendi. İkincil amaç olarak ta MCV, MPV ve RDW'nin yaş ve cinsiyete göre değişkenlik gösterip göstermediği incelendi. Çalışmada 2016-2018 yılları arasında Fırat Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezine başvuran 18-65 yaşları arasındaki toplam 1619 sağlıklı kan donörünün yaş, cinsiyet, tam kan sayımı parametreleri ve ABO kan grubu dağılımları retrospektif olarak incelenmiştir. Kan grubu tayini ve tam kan sayımı çalışılması otomatik cihazlar ile yapılmıştır. Tüm donörlerin kan grupları ve kan sayımları aynı tip ve marka cihazlarla çalışılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blood group and whole blood count parameters have been shown to be related to clinicopathological events in many studies. However, in our literatüre review no study investigating the variability of mean corpuscular volume (MCV), mean platelet volume (MPV), and red cell distribution width (RDW), which are the parameters of complete blood count, according to age and gender, and its relationship with ABO blood group. In this study, the relationship between ABO blood group and MCV, MPV and RDW was investigated as the primary goal. As a secondary goal, it was examined whether MCV, MPV and RDW varied according to age and gender. In this study, age, sex, complete blood count parameters and ABO blood group distributions of 1619 healthy donors aged 18-65 years who applied to Fırat University Hospital Blood Center between 2016-2018 were analyzed retrospectively. Blood group determination and whole blood counting were performed with automatic devices. Blood groups and blood counts of all donors were studied with the same type and brand devices. SPSS statistical program was used to evaluate the study data.