Sıcak iş takım çeliklerine uygulanabilecek yüzey işlemleri
Surface treatments of hot work tool steels
- Tez No: 624142
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE AYGÜL YEPREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde seri üretim metodlarında kullanılan farklı kalıp türleri için farklı performans iyileştirme yöntemleri mevcuttur. Bu çalışma kapsamında sıcak iş takım çeliklerinine uygulanan erozyon ve korozyon gibi hasar mekanizmalarını iyileştirmeye yönelik yüzey işlemlerine istinaden yüzey karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Deneylerde kullanılan numuneler ısıl işlem ve gaz nitrasyon işlemlerine tabi tutulmuş; katodik ark fiziksel buhar biriktirme (CA-PVD) yöntemi ile AlTiN, TiAlN ve AlCrN kaplanmış numunelerdir. Numunelerin elde edilmesi sırasında kaplama türü dışında tüm parametreler sabit kabul edilmiştir. Kaplama karakterizasyonlarını tayin edebilmek amacı ile farklı test metodları uygulanmıştır. Sertlik analizleri, kaplama bölgesinden numunenin merkezine doğru olacak şekilde sabit yük ile ve sadece yüzeyde değişken yüklerle yapılmış sonuçta farklı kaplama türlerinde yüzey sertliklerinin değiştiği gözlemlenmiştir. Her iki analiz sonucunda da AlCrN kaplamalı numunenin ortalama sertlik değerlerinin diğer numunelere göre yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Aşınma testleri normal atmosferik şartlarda kuru sürtünmeli doğrusal gidip gelme hareketli tribometre cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Aşınma testi sonucunda yüzeyden aşınan malzeme miktarları incelendiğinde en düşük hacim kaybı AlCrN numunede görülmüştür. AlTiN ve TiAlN kaplamalarda aşınma performansının AlCrN kaplamaya göre çok düşük olduğu gözlemlenmiştir. En düşük aşınma performansı AlTiN kaplamalı numunede görülmüştür. Aşınma yüzeyindeki malzeme kayıplarından yola çıkılarak hesaplanan aşınma oranları da bu sonucu desteklemektedir. AlTiN, TiAlN ve AlCrN kaplamalar için aşınma izi görüntülerinde delaminasyon belirtilerine rastlanmamıştır. Tüm kaplamaların aşınma testi sonrası abrazif aşınma sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, there are different performance improvement methods for different mold types used in mass production methods. In this study, surface characterization studies were carried out in order to improve the wear mechanisms such as erosion and corrosion applied to hot work tool steels. The samples used in the experiments were subjected to heat treatment and gas nitration processes; samples were AlTiN, TiAlN and AlCrN coated by cathodic arc physical vapor deposition (CA-PVD) method. All parameters except the coating type were constant during the sample-making. Different test methods had been applied for the purpose of determining coating characterizations. The hardnesses were analyzed with constant load from the coated area to the center of the sample and with only variable loads on the surface. As a result, it was observed that surface hardness changes in different coating types. In both analyzes, it was measured that the average hardnesses of the AlCrN coated sample were higher than the other samples. The wear tests were carried out under normal atmospheric conditions with a dry-friction linear tumbling tribometer. As a resut of wear test, when the amount of worn out material from the surface was examined, the lowest volume loss was detected in the AlCrN sample. It was observed that the abrasion performance in AlTiN and TiAlN coatings was very low compared to AlCrN coatings. The lowest wear performance is seen in the AlTiN coated sample. This result also supports the wear rates calculated from the material losses on the wear surface. There weren't any signs of delamination that found in the wear trace images for AlTiN, TiAlN and AlCrN coatings. All coatings were observed to exhibit abrasive wear after abrasion testing.