Individual fashion blogs and mainstream fashion magazines: Features,interactions, and discussing the prospects of (fashion) blogs
Moda blogları ve ana akım moda dergileri: Özellikler, etkileşimler ve bloglardan beklentilere dair moda blogları bağlamında bir tartışma
  1. Tez No: 624143
  2. Yazar: ÇİĞDEM HANECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İletişim Bilimleri, Clothing Industry, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bloglar, yayıncılığa zıt olarak çok sesliliği ve özgür ifadeyi mümkün kılan iletişim araçlarıdır. Aynı zamanda, blog kullanımının dergi alımına negatif etkisi olduğu tartışılır. Bu tezin amacı, okuyucu, blogger ve editör perspektiflerinden bakarak, (a) moda bloglarının, bloglardan beklenen özgür ifade, çok seslilik vb. konuları ne denli barındırdığı, (b) moda bloglarının, geleneksel moda dergileri bazlı endişeleri ve ticari tutumu ne denli paylaştığı, ve (c) moda bloglarının, geleneksel moda dergilerinin yerini ne denli aldığını incelemektir. Bu amaçla iki anket uygulanmıştır. Birinci anket kısa ve daha keşif bazlı bir anket olup, okuyucuların farklı blog ve magazin tipleri ile ilgili tercih ve okuma sıklığına bakmaktadır. Bu anket 51 kişi tarafından cevaplanmıştır. İkinci anket daha nitel bir anket olup, moda blogu okuyucularının okuyucu perspektif ve algıları üzerinedir. İkinci anket 20 kişiyi kapsamaktadır. İki ankette de kartopu örneklemesi kullanılmıştır. Aynı zamanda iki moda bloggerı ve bir moda dergisi editörü ile yapılan mülakatlarda çalışmaya eklenmiştir. Son olarak, resmi tamamlamak üzere, moda bloglarının içeriği incelenerek aynı noktalara cevap aranmıştır. Bu daha çok keşifsel bir çalışma olmakla beraber, bu çalışmada şu argümanlar öne sürülmüştür: Moda blogu okuyucularının perspektiflerine baktığımızda, çoğunun moda bloglarının ticari tutumunu doğal karşıladığı görülmüştür. Bloglardan beklenen değer-bazlı özellikler çok vurgulanmazken, yine de bazı okuyucular buna vurgu yapmış, (kaliteli) tartışma ve konuşmaların önemine dikkat çekmiştir. Moda bloglarının içerik incelemesi de bu noktaları doğrulamaktadır. Son olarak, moda blogu kullanımının, moda dergisi alımına dair negatif etkisi de, kısmen, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blogs, arguably in contrast to mainstream offline publishing, provide a realm where the prospects of diversity and free expression are higher. On the other hand, the use of blogs is believed to have a negative impact on purchasing magazines. This thesis aims at examining (a) if fashion blogs accommodate the prospect of blogosphere such as free expression, diversity and so on, (b) to what extent they also show similarities in terms of the concerns and commercialism attributed to traditional fashion magazines, and (c) to what extent traditional fashion magazines are likely to be replaced by the fashion blogs from the perspectives of readers, bloggers, and editors. To complete the picture, the same points will be examined based on fashion blogs themselves. To that end, two surveys are implemented in this study. The first survey is a brief and exploratory questionnaire on the reader attitudes towards different type of blogs and magazines, and it contains responds from 51 persons. The second, qualitative, questionnaire on the reader perceptions includes 20 participants who follow fashion blogs. Snowball sampling is used for both surveys. In addition, two detailed interviews made with two fashion bloggers and a fashion magazine editor are provided. Finally, a content analysis is conducted based on three Turkish fashion blogs. While this is a more of an exploratory work rather than an argumentative one, I can, still, argue that according to reader perceptions, fashion blogs are partially taken as a realm of brand and trend promotion where commercialized aspects are somewhat normalized by the majority of readers. The analysis of fashion blogs confirms this argument as well. The prospect of blogosphere does not seem to be emphasized by the majority of the readers, yet there is still a significant number of readers who emphasize the importance of discussions that are of good quality. Lastly, it can be seen that the use of the fashion blogosphere does have some (negative) effect on readers' consumption of fashion magazines.