Suç işlemek amacıyla örgütlenme suçları (TCK m.220-221)
The crimes of organizing for the purpose of commiting crimes (tpc. art.220-221)
- Tez No: 624145
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 657
Özet
Kanunların suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgütlenme suçları, her dönemde ceza hukuku uygulamasının en tartışmalı alanlarından birini teşkil etmiştir. Ne zaman bir örgütün kurulmuş sayılacağı, bu örgütün hangi hallerde bir suç örgütü olarak tanımlanabileceği, bu örgütü kurma, yönetme ya da üye olma fiillerinin ne şekilde işleneceği, ne zaman bir örgüt adına suç işlenmiş sayılacağı, hangi hareketlerin bir suç örgütüne yardım olarak konumlandırılacağı ve hangi hallerde failler hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabileceği hususları bu tartışmaların odağında yer almaktadır. Bu gibi tartışmalara ışık tutabilmek amacıyla bu çalışmamızda, Türk Ceza Kanunu'nun 220-221. maddelerinde düzenlenen suç işlemek amacıyla örgütlenme fiilleri inceleme konusu yapılmıştır. Bu çerçevede bu çalışmamızda bu suç tiplerine ilişkin genel esaslar, kanunda düzenlenen suç işlemek amacıyla örgütlenme suçlarının unsurları ve nitelikli halleri, bu suçların özel görünüş biçimleri, etkin pişmanlık hükümleri, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlara ilişkin sorumluluk rejimi ve yaptırım hususları suç teorisinin genel ilkeleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The acts of organizing for the purpose of committing criminal offences have always been one of the most controversial areas of criminal law. Some of the issues at the center of this discussion are when an organization might be deemed as formed, under which conditions this organization might be called as criminal, how crimes such as forming, managing, and participating in a criminal organization is committed, when a crime might be accepted as committed on behalf of the organization, which actions might be assumed as aiding the criminal organization, and in which situations rules of effective remorse can be applied to perpetrators. In order to clarify this discussion, in this study, we reviewed article 220 and 221 of the Turkish Penal Code, which stipulate organizing for the purpose of commiting crimes and effective remorse respectively. Within this framework, the matters which examined are general principles, basic elements, aggravating circumstances, the forms of manifestation of and sentencing for these crimes, effective remorse norms, and criminal responsibility regime of crimes committed as activities of a criminal organization within the general principles of crime theory.